Ana Sayfa 4. SINIF 5. SINIF 6. SINIF 7. SINIF
8. SINIF 9. SINIF 10. SINIF 11. SINIF 12. SINIF
4-8 (Eski P.) 9-12 (Eski P.) İlahiyat TestBank Fıkralar
 
Site içi arama
 
 
Duyurular
Makale ve Sohbetler
İletişim
Paylaşım
  
 
Duyurular
 
  
 
Anket
 
   
 
Kullanıcı girişi
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
Hava Durumu
 
 
Ajanda
 
   
Makale ve Sohbetler
 
 
 

Okullara Yıldız Verilsin

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye'nin eğitim açısından dezavantajlı olan bölgelerine sınavlarda fırsat eşitliği tanınması için Amerika'da uygulanan dezavantajlı bölgelere ekstra puan uygulamasını öne çıkaran bir uygulamayı kamuoyunun tartışmasına açtı.

Çelik'in ifadesi, gazetelerde yer aldığına göre şöyle: "Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki çocuklarımız da, Çankaya'daki, Kadıköy'deki, Nişantaşı'ndaki çocuklarımız üniversite sınavına girerken aynı sorulara muhatap oluyorlar. Verdikleri cevaplar aynı kıstaslara göre değerlendiriliyor. Aynı şey, ilköğretimden ortaöğretime geçerken de söz konusu. Halbuki ABD'de dezavantajlı bölgelerin dezavantajlarını asgariye indirecek uygulamalar yapılıyor. Dezavantajın oranına göre ekstra puanlar verilir. Bu, MEB'in şu anda uyguladığı, uygulamaya karar verdiği bir şey değildir. Ben kamuoyunda tartışılsın diye bunu ilk defa burada ifade ediyorum. Lütfen, bu işe aklı eren, sistemi bilen bütün eğitim uzmanlarımız, düşünce adamlarımız, bu alanda da 'fırsat eşitliği nasıl oluşturabiliriz' üzerinde kafa yorsunlar. Ben bunu tartışmaya açıyorum"

Bendeniz, her ne kadar yukarıda nitelikleri sayılan zevattan biri olmasam da, böyle bir sistemin Türkiye'de doğru sonuçlar vermeyeceğini, söylemek istiyorum. Bunun nedenlerini şöyle sıralayabilirim:


1. Bölgelere veya illere göre ayrım yapmak, sağlıklı bir tasnif değildir: Bir bölgede yer alan okullar, eğitim-öğretim kalitesi yönünden birbirine eşit değildir. Bazı yerlerde eşitsizlik had safhaya ulaşmaktadır. Örneğin İzmir'in merkezinde yer alan İzmir Anadolu Lisesi ile, mesafe olarak bin metre kadar uzağında bulunan Anadolu Hürriyet Lisesi arasında, eğitim öğretim kalitesi yönünden uçurumlar bulunmaktadır.

2. Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki bir okul ile İzmir'in Kiraz ilçesindeki bir okul karşılaştırıldığında aralarında acaba ne kadar fark görülebilir? Bunun yanı sıra Şanlıurfa, Adıyaman vb. yerlerde, metropol şehirlerin kenar mahallelerinde bulunan okullardan çok daha kaliteli okullar bulunmaktadır.

Benim Acizane Önerim

Benim acizane önerim, okullara yıldız sisteminin getirilmesidir. Her okulun, sahip olduğu imkanlar, eğitim öğretim kalitesi ve başarı durumu göz önüne alınarak verilecek olan yıldız sisteminde, yıldızı az olan okullar puan yönünden desteklenebilir. Böyle bir sistemin dünyada bir başka örneğinin var olup olmadığını, bilmiyorum.

Kurulacak sistemin ana safhaları şu adımlardır:

1. TKY sistemi çerçevesinde işlevsel kriterler belirlenir.
2. Bu kriterlere göre 7 basamaklı gelişmişlik dereceleri tespit edilir.
3. Okullar, tespit edilen kriterlere göre değerlendirilir ve 7 dereceden birine dahil edilir.
4. Alt derecelerde yer alan okullar, gelişimlerini sağlamak üzere desteklenir.

Kurulacak bu sistemin yararları:

1. Okullar kendilerini geliştirmek ve bir üst dereceye girmek için yarış içine girecek, bu durum onların gelişimlerini olumlu yönde etkileyecektir.
2. Okulların eğitim öğretim kalitesi tespit edilmiş olacaktır.
3. Desteklenmesi gereken okullar belirlenmiş olacaktır.
4. Bölgesel ayrım, kulağa hoş gelmeyen, ayrımcılığı çağrıştıran ve gerçekte sağlıklı olmayan bir nitelendirmedir. Bundan kurtulmuş olunacaktır.
5. Bu sistem oturduğunda, her alanda ondan yararlanmak mümkün olacak; örneğin, sosyal yardımlaşma ve dayanışma konusunda bu sistemden azami derecede istifade edinilecektir.

Dr. Ali Kuzudişli 27.10.2007 İzmir


Duyurular  |  Makale ve Sohbetler  |  İletişim  |  Paylaşım