Ana Sayfa 4. SINIF 5. SINIF 6. SINIF 7. SINIF
8. SINIF 9. SINIF 10. SINIF 11. SINIF 12. SINIF
4-8 (Eski P.) 9-12 (Eski P.) İlahiyat TestBank Fıkralar
 
Site içi arama
 
 
Duyurular
Makale ve Sohbetler
İletişim
Paylaşım
  
 
Duyurular
 
  
 
Anket
 
   
 
Kullanıcı girişi
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
Hava Durumu
 
 
Ajanda
 
   
Makale ve Sohbetler
 
 
 

Soru Hazırlarken...

Birinci dönemin birinci sınav zamanı geldi. İşlediğimiz konularda ne kadar başarı elde ettiğimiz, yaptığımız sınavların sonuçlarında belli olacak. Sınav sonuçları öğrencinin başarı düzeyini üç aşağı beş yukarı belirleyeceği gibi, eksik yönlerde öğretmene de yol göstericiliği yapacak.

Bu vesileyle, soru hazırlarken ezber alışkanlığımızdan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmamız gerektiğini vurgulamak isterim. Papağan eğitiminde ne yapılır? Bir kelime defalarca yüksek sesle tekrarlanır. Nihayet papağan o kelimeyi taklit etmeye başlar. Hiçbir papağan öğrendiği iki kelimeden üçüncü bir kelimeyi kendi üretemez. Öğrencilerimiz papağan eğitimi mantığıyla eğitilmemelidir. Onlara anahtar bilgileri verelim; onlar kendilerince sonuçlar çıkarsınlar. Üretken kişiliğe ancak böyle sahip olabilirler. Öğrenciye soru sorarken şu soruları kendimize sormamız gerekir:

Soru 1. Öğrencinin bu soruyu bilip bilmemesi önemli midir?

Soru 2. Öğrencinin bu soruyu bilmesi, onun başarı seviyesini nasıl gösterir?

Soru 3. Bu soru, elde etmek istediğimiz kazanımlardan hangisini ölçmeye yöneliktir?

Birinci soruyla kendimizi ve öğrencilerimizi boşuna uğraştan korumuş oluruz. İkinci soru, sınavın kalitesine yöneliktir. Üçüncü soru, soruların bilinçli bir şekilde hazırlanıp hazırlanmadığını belirlemek içindir.

İnternet ortamında, eskisinden daha çok kaliteli sorularla karşılaşıyoruz. Genç arkadaşlarımız ölçme değerlendirme konusunda kesinlikle daha becerikli. Daha kaliteli Din Kültürü öğretimi için soru kalitesinin daha da yükselmesi temennisiyle... 

Yrd. Doç. Dr. Ali KUZUDİŞLİ
12.11.2012

Duyurular  |  Makale ve Sohbetler  |  İletişim  |  Paylaşım