Ana Sayfa 4. SINIF 5. SINIF 6. SINIF 7. SINIF
8. SINIF 9. SINIF 10. SINIF 11. SINIF 12. SINIF
4-8 (Eski P.) 9-12 (Eski P.) İlahiyat TestBank Fıkralar
 
Site içi arama
 
 
Duyurular
Makale ve Sohbetler
İletişim
Paylaşım
  
 
Duyurular
 
  
 
Anket
 
   
 
Kullanıcı girişi
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
Hava Durumu
 
 
Ajanda
 
   
Makale ve Sohbetler
 
 
 

Sevilay Öğretmenin Son Dersi

Sevilay Öğretmenin 'Son Dersi'

 

Geçtiğimiz günlerde İzmir Karabağlar Nazire Merzeci İlkokulunda görev yapan meslektaşımız Sevilay Durukan hayatını feci şekilde kaybetti. Bir öğretmenin öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürülmesi çok acı ve düşündürücü. Acımız gerçekten büyük. Merhumeye rahmet, kederli ailesine sabır diliyoruz. Bu olay, vukuatlı öğrenciler konusunun bir kez daha düşünülmesi gerektiği konusunda hepimize ders vermektedir.

Nazire Merzeci’de yaşanan olayın birçok benzeri, sonu ölümle sonuçlanmamış olsa da birçok okulda yaşanmış ve yaşanmaktadır. Bu nedenle öğretmenlerin ve idarecilerin olayın gelişim seyrini garipsemediklerini düşünüyorum. Çünkü neredeyse her okulda ‘vukuatlı öğrenci’ problemi yaşanmaktadır. Bu öğrenciler ya arkadaşlarının yolunu kesip haraç toplamakta, ya kesici-delici aletler göstererek etrafına tehdit saçmakta, ya da saldırganlıklarıyla okul idaresini, öğretmenleri ve öğrencileri yıldırmaktadır.

Karmaşık prosedürler nedeniyle disiplin yönetmeliklerinin uygulanamadığını, işin içinde olan herkes bilir. Bu nedenle idareciler, ‘durumu idare etme’ yoluna gitmekte, öğrenciyi okuldan uzak tutmak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Fakat bu, belayı uzak tutmaya yönelik tedbirler vukuatlı öğrencinin daha da ‘azmasına’ ve feci olayda yaşandığı gibi üzücü neticelerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı, hiç değilse ağır saldırganlık davranışları gösteren öğrenciler için tedbir almak zorundadır. Çünkü bu sorunlu öğrenciler, en kalabalık ve en savunmasız ortamlar olan okullarda, yaşadığımız olaydan çok daha feci felaketlere yol açabilirler.

Özetle demek istiyorum ki, okullarda vukuatlı öğrenci problemi bulunmaktadır ve Sevilay öğretmenin akıbeti, bu problemin yüzeye vurmasıdır. Mevcut yönetmelikler ve gayri resmi uygulamalar bu problemi çözmemektedir. Bu nedenle ağır saldırganlık davranışı gösteren öğrenciler için mutlaka tedbir alınmalıdır.

Sevilay öğretmenin ‘son dersinden’ ben bunları anlıyorum.

29 Eylül 2012
Ali KUZUDİŞLİ

Duyurular  |  Makale ve Sohbetler  |  İletişim  |  Paylaşım