Ana Sayfa 4. SINIF 5. SINIF 6. SINIF 7. SINIF
8. SINIF 9. SINIF 10. SINIF 11. SINIF 12. SINIF
4-8 (Eski P.) 9-12 (Eski P.) İlahiyat TestBank Fıkralar
 
Site içi arama
 
 
Duyurular
Makale ve Sohbetler
İletişim
Paylaşım
  
 
Duyurular
 
  
 
Anket
 
   
 
Kullanıcı girişi
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
Hava Durumu
 
 
Ajanda
 
   
Makale ve Sohbetler
 
 
 

İmam Birgivi Hazretleri

BELDEMİZİN MANEVİ DİNAMİĞİ İMAM-I BİRGİVİ
İmam-ı Birgivi 27 Mart 1523 Cuma günü Balıkesir’de doğmuştur. 1573 senesi Ağustos ayında İstanbul’a giderken yolda hasta olmuş ve vasiyeti üzerine Ödemiş Birgi Kasabasında defnedilmiştir. Dedesi Balıkesir Vilayeti, Kepsut ilçesinin Bektaşlar Köyünden İskender Efendidir. Babası Müderris Pir Ali Efendidir. İmam-ı Birgivi’nin asıl adı Mehmet’tir. İlk eğitimini babasından almıştır. Ahizede Mehmet Efendinin derslerine devam etmiştir. Hocası Rumeli Kazaskeri Abdurrahman Efendinin asistanı olmuş ve İstanbul Medreselerinde Müderrislik yapmaya başlamıştır. Sonra Gassamı Askeriye hizmetlerini (vefat eden yeniçerilerin terekelerini İslam hukukuna göre dağıtmak) koordine etmek için Edirne’ye tayin olur. İmam-ı Birgivi II. Selim’in hocası Ataullah Efendinin güvenini kazanmış ve onunla dost olmuştur. Ataullah Efendi Bilgi’lidir. Birgi’de yaptırdığı Medresede Müderrislik yapmasını ister. İmam-ı Birgivi Ataullah Efendinin bu teklifini kabul eder ve Birgi’ye gelerek Müderrislik görevine başlar. 1573 yılına kadar Birgi’de müderrislik yapar ve 52 yaşında vefat eder. İmam-ı Birgivi 52 seneye 50 kitap sığdırmıştır. Kanuni Sultan Süleyman ve II. Selim dönemlerinde yaşamıştır. Zembilli Ali Efendi, İbni Kemal, Ebussuud Efendi, Şair Baki, Süleymaniye Camiini yazılarıyla süsleyen Hattat Ahmet Karahisari İmam-ı Birgivi’nin muasırlarıdır. Bir başka yazımda İmam-ı Birgivi Mehmet Efendiyi geniş olarak ele alacağım. Bugün İmam-ı Birgivi’yi bir başka cihetten ele almak istiyorum.
  
İmam-ı Birgivi devrinin ilim ve irfan güneşidir. Onun ışığından ve feyzinden kimler istifade etmemiş ki. Bugün biz onun beldesinde bulunuyor olmaktan gurur duymalıyız. Ancak İmam-ı Birgivi’nin yakınında olmak hepimize birtakım sorumluluklar yüklemektedir. Bu sorumluluğu yüreklerinde hissettiğini inandığım “Ödemiş Öğretmenler Tiyatrosu” iki perdelik bir tiyatro oyunu sunmanın gayreti içindeler. Değerli meslektaşım Ali Gül’ün yazdığı “İmam-ı Birgivi Hayru’l Amel isimli “ tiyatro Mayıs ayının ilk haftasında Birgivi İlköğretim Okulunun salonunda sahnelenecek.
Bu çalışma Ödemiş Milli Eğitim Müdürlüğünün himayesinde gerçekleşen, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Kardelen Eğitimciler Derneğinin bir projesi. Birgi için ve İmam-Birgivi için ne yapabiliriz, sorusuna en güzel cevabın öğretmenlerden gelmesini pek manidar buluyorum.

Yıl 2008. Amerika’lı yeni evli çift gecenin bir yarısında Ödemiş’e geliyorlar.
Bir dostumuz gelen misafirlere refakat etmemizi ve Birgi’ye götürmemizi istedi. Yanımda değerli dostlarım Arif Bilgi ve Mustafa Emiroğlu ile beraber Birgi’ye hareket ettik. Gençlerden biri Amerika’da bir üniversitede İmam-ı Birgivi
üzerine doktora çalışması yapmış. Birgi Ulu Camii’ni gezdikten sonra doğruca İmam-ı Birgivi’nin kabrine gittik. Kabristana vardığımızda gecenin bir yarısıydı. O saatte sessiz selviler altında yatan geçmiş zamanın şahitleri ile baş başaydık. Amerika’lı yeni Müslüman olmuş bu çiftin İmam-ı Birgivi’nin kabri başında saygı ve teslimiyet içindeki duruşları ve uzunca bir vakit huşu içinde dua etmeleri ben ve arkadaşlarımı çok etkilemişti. O tabloyu unutmam mümkün değil. İmam-ı Birgivi’nin ışığı dünyanın her tarafına ulaşmıştır. Bilim dünyası onun eserlerini yıllarca medreselerde ders olarak okuttu. Ülkemizde bazı Üniversitelerde İmam-ı Birgivi üzerine doktora çalışmaları yapılmaktadır.
İmam-ı Birgivi anlamak ve yaşatmak üzerine çalışmalar yapan kurumlardan biri de Birgivi İlköğretim Okulu’dur. Geçen yıl, İmam-ı Birgivi üzerine 30 yıldır araştırma yapan Erzurum Atatürk Üniversitesinde öğretim üyelerinden Prof. Dr. Sadi Çöğenli’yi Ödemiş’e davet ederek konferans verdirdiler. Okulun,  İmam-ı Birgivi’nin tüm eserleri ile onun ilmi, edebi, dini yönleri üzerine yapılan tüm bilimsel çalışmaları toplayarak bir İmam-ı Birgivi Kütüphanesi kurulması yönünde çalışmalar başlattığını biliyorum. Diğer taraftan Birgi Belediyesinin de İmam-ı Birgivi için yapılan tüm projelere destek olduğunu belirtmek istiyorum. Birgi için bir şans olduğunu düşündüğüm değerli Başkan Cumhur Şener beyin Birgi’nin bir ” İnanç Turizmi” beldesi haline gelmesi yönündeki gayretlerini takdirle izliyoruz. Bu cümleden olarak Birgi Belediyesi başta olmak üzere beldemizdeki tüm kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin Birgi ve İmam-ı Birgivi’ye yönelik bir projelerinin olması Ödemiş’li olmalarının bir gereğidir. Bu bağlamda yapılabilecek çalışmalar ile projelerin neler olabileceği hususunda düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

*Öncelikle İmam-ı Birgivi’yi anma günü veya haftası belirlenerek, kültür, sanat, edebiyat ve İlahiyat alanlarında projeler yapılmalıdır. İmam-ı Birgivi Mart ayında doğduğundan bu etkinliklerin Mart ayında yapılması uygun olur diye düşünüyorum.

*Bu hafta içinde, İmam-ı Birgivi üzerine araştırma yapan bilim adamlarını Ödemiş’e davet ederek, konferanslar verdirilerek kitaplarına imza günleri tertip edilebilir.

*Yine bu hafta içinde İmam-ı Birgivi konulu şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlenebilir.

*Birgi’de “İmam-ı Birgivi Araştırma Merkezi” açılarak, Türkiye ve dünyada İmam-ı Birgivi üzerine Doktora yapan öğrenciler Birgi’ye davet edilebilir. Ayrıca bu merkez İmam-ı Birgivi
hakkında yapılan bilimsel çalışmalar ile kitapların telifini alarak basılmasını da sağlayabilir.

*İmam-ı Birgivi haftasında geleneksel sanatlar sergileri açılması sağlanabilir.

*En önemlisi, Geleneksel Sanatları içinde barındıran bir yüksekokul veya Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Sanatlar Bölümünün Birgi veya Ödemiş’e açılması sağlanmalıdır.

*Bu olmuyorsa Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Meslek Yüksek Okulunun Birgi’ye açılması İmam-ı Birgivi’nin dini hüviyeti ile örtüşeceği kanaatini taşıdığımı belirtmek isterim. Bu çalışmalar Özel bir Üniversite ile de yapılabilir.

Âlimler ve medreseler beldesi Birgi’ye bir Üniversitemizin geleneksel sanatlarla ilgili bir bölümünün çok yakışacağını ve Birgi’nin buna layık olduğunu ifade etmek istiyorum. Gerisi büyüklerimizin himmet ve gayretlerine kalmıştır. Bu güne kadar Birgi için çok fırsatlar heba edilmiştir. Bundan sonra böyle bir lüksümüz olmamalıdır. Birgi hepimizin ortak paydasıdır. Birgi için el ele gönül gönüle vermeliyiz. Birgi bizim geçmişimiz olduğu kadar geleceğimizdir de. Birgi bugünlerde Bakan’lar seviyesinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Bu ziyaretleri bir fırsata dönüştürmenin tam zamanıdır. Bu şehrin manevi mimarı ve dinamiği İmam-ı Birgivi Hazretleridir. Âlimler ölse de onların yıldızları asla sönmez ve kaybolmaz. Ancak âlimler unutulduğunda ölürler. Sevgi ile kalın, hoşça kalın.

 

Mehmet KAMER
02 Mayıs 2011
Ödemiş

Duyurular  |  Makale ve Sohbetler  |  İletişim  |  Paylaşım