Ana Sayfa 4. SINIF 5. SINIF 6. SINIF 7. SINIF
8. SINIF 9. SINIF 10. SINIF 11. SINIF 12. SINIF
4-8 (Eski P.) 9-12 (Eski P.) İlahiyat TestBank Fıkralar
 
Site içi arama
 
 
Duyurular
Makale ve Sohbetler
İletişim
Paylaşım
  
 
Duyurular
 
  
 
Anket
 
   
 
Kullanıcı girişi
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
Hava Durumu
 
 
Ajanda
 
   
Makale ve Sohbetler
 
 
 

Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun

SAYGIDEĞER MESLEKTAŞLARIM, SEVGİLİ ÖĞRENCİLER
 

 Öğretmenler gününde, öğretmen gibi saygıdeğer bir kişiliği anlatmak, kolay iş değildir. Onlar namına ne söylersek söyleyelim, onların gerçekliğini ve kıymetini hakkıyla dile getirmiş olamayız. Fakat aziz hatıraları hürmetine birkaç hakikati ifade etmem gerekirse, şunları paylaşmak isterim.
   Zamanda iz bırakan ve unutulmayan adamlar vardır. Onların her biri güzellik işçileridirler. Çokları tüketirken, onlar üretirler. Birileri yatarken onlar ayaktadır. Herkes kendisi için telaş ederken, onlar herkes için telaş ederler. Bu kimseler , ‘’iyi şeylerin ‘’  kalıcılığını fark edenlerdir. Makam ve mevkie aldanmadan, sahte ve sanal değerlere kanmadan, ‘’ortak iyiye’’ yatırım yaparak, ‘’Kalıcı güzelliği’’ temsil ederler. Duruşu,  bakışı itimat telkin eden, yüzünden güzellik, özünden huzur akan bu insanlar da olmasa, içimizdeki güzellik hepten ölecek. Hele ki onlar var ve onlar bir insanlık mayası gibi, çocukları ve yetişkinleri mayalamakta. mütevazı yaşasalar da, hayatın tam da merkezinde durmaktadırlar. Onlar öğretmenlerdir.
  İnsan işçisi bu şahsiyetlerin umutla öğrettiği her bilgi, bir emanettir. Bilgiyi elde edip de onun gereğini yerine getirmeyenler; yapmadıklarının sorumluluğunu kimselere yüklemesinler. İnsana hayat veren bilgiyi öğretenlerin itibarı, bilginin itibarıdır. Öğretmene gösterilen hürmet, bilgiye gösterilen hürmettir… Peki, bu hürmeti göstermede yaşanan sorunun aslı nedir? Kanaatimce bu sorunun en temelinde ‘’insan’’yatmaktadır. Yani bütün mesele, insan kumaşının kalitesinde düğümleniyor. Kumaşı kaliteli insanları, değerli eller dokur. Kumaşı kaliteli insanlar da, kaliteli işler üretirler; Yapılacak, en akıllı yatırım, insana yapılan yatırımdır. Bu, hayli emek isteyen uzun bir yolculuktur. Öğretmenler ve kitaplar, Bu yolculuğun hem en sadık arkadaşları, hem de işaret taşlarıdırlar. O halde, hayatın tüm zorluklarını yaşarken, bittim, tükendim, yoruldum susadım demek istemeyenler, bu sevgi pınarlarından kana kana içmelidirler. Unutmayalım, ülkenin geleceğini inşa edecek nesiller, bilgiyi gerçek gıda olarak gören nesiller olacaktır.
  İtiraf edelim. İnsanın olduğu her yerde, sorunlar hep olacaktır. Fakat soruların olduğu her yerde de, insan için, yol görsen, onları ayakta tutan, doğruyu işaret eden öğretmenler ve taze umutlar da hep olacaktır. Şimdi sorunun değil çözümün bir parçası olmak istiyorsak, yürek yıkayan usta ellere, ihmal edilen insanı teslim edelim ve hepimizde onların işleri kolaylaştıralım. Çünkü yürek yıkayan usta ellere her zamankinden daha çok muhtacız ve onlar her zamankinden daha çok iş yapmalıdırlar. Bu sebeple insana yatırım yapanların, gelecek adına umutlanması için, çok geçerli sebepleri olacaktır. Yoksa mı? Yoksa kendisine umut bağlayanların, umutlarını yağmalayan hoyrat yağmacılardan ne farkımız olurdu ki?
  Bir kez daha hatırlayalım. Sevgi, varlık ağacının tohumudur ve insan varlık ağacının en soylu, en güzel meyvesidir. Sevgi, tıpkı yağmur gibidir, yürek tarlasına düşen sevgi tanesi, gönül ağacının çiçeklerini sular.Bire sonsuz veren tohum "sevgi" tohumudur..İşte öğretmenler bu bahçenin bahçıvanlarıdır.Sevgiyi kim olduğuna bakmadan herkese dağıtan bu fedakârları hakkıyla sevebilir, okuyabilir, anlayabilir ve yararlanabilirsek; bütün mekânlar okul,  bütün zamanlar, eğitim için bir fırsata dönüşebilir. Yeter ki isteyin. Çünkü İnsan da çiçek gibidir; bilgiyle sulanmazsa soluveriyor. Bu güzel mesaiye emeği geçenlerin ve emek verecek olanların şimdiden ellerine ve gönüllerine sağlık. Unutmayalım ki iz bırakanlar mutlaka izlenirler..Değer bilenlerin varlığı ve hala bir şeyler yapıyor olmaları, Kadir kıymet bilenlerin her zamanda mutlaka var olacağının en güzel ispatıdır. O halde, hayat yolculuğunda hep sevgi üretenlere selam olsun, muhabbet olsun ve kolay gelsin.
   En kalbi sevgi, saygı ve hürmetlerimle, Herkese selam olsun efendim…


E. Ş. İ.Ö.O. D.K.ve A. B.ÖĞRT.
      HÜSEYİN GÜLER

 

Duyurular  |  Makale ve Sohbetler  |  İletişim  |  Paylaşım