Ana Sayfa 4. SINIF 5. SINIF 6. SINIF 7. SINIF
8. SINIF 9. SINIF 10. SINIF 11. SINIF 12. SINIF
4-8 (Eski P.) 9-12 (Eski P.) İlahiyat TestBank Fıkralar
 
Site içi arama
 
 
Duyurular
Makale ve Sohbetler
İletişim
Paylaşım
  
 
Duyurular
 
  
 
Anket
 
   
 
Kullanıcı girişi
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
Hava Durumu
 
 
Ajanda
 
   
Makale ve Sohbetler
 
 
 

Artılar ve Eksiler

Öğretmen, masa üzerinde gelişigüzel duran kitap ve yardımcı kaynaklar arasında, öğrencilerin başarı durumlarını takip ettiği çizelgelerin bulunduğu dosyasına uzandı. Onun bu hareketi çoğu öğrencide şartlanmaya benzer bir etki yarattı: Öğretmen çoğu zaman yaptığı gibi bir soru soracak, öğrenciler arasından birini seçerek cevabını isteyecekti. Bu öğretmenin huyuydu; bilenin çizelgedeki hanesine kurşunkalemle minik bir artı koyar, bilmeyeni uyarır, bir dahaki sefere eksi koyacağını söylerdi. Artı almaya meraklı olan öğrenciler teneffüste öğretmenin başına toplaşırlar, çizelgede kendi isimlerini bularak artılarını sayar, kimi artılarının adediyle övünür, kimi en çok artısı olanla kendini kıyaslardı.

Yazının girişine bakarak size bir öğretmen hikayesi anlatacağımı düşünmeyin; aslında ben size yaşamda karşılaştığımız olaylar karşısında gösterdiğimiz davranış türlerinden ve tepkilerden söz edeceğim.

Bir insan yaşamı boyunca, kendisine kolay ya da zor, acı ya da tatlı gelen sayısız olaylar ve durumlarla karşılaşıyor. Bu olayların bazılarında başrol oyuncusu, bazılarında kısmen etkili, bazısındaysa edilgen durumda bulunuyor. Çevremizde pek çok insanla etkileşim içindeyiz: Alıyoruz, satıyoruz, iş buyuruyoruz, emir alıyoruz, sohbet ediyoruz, tatlı veya sert konuşuyoruz… Kiminin gözlerinin taa derinliklerine bakıyor, kimini gördüğümüzde yüzümüzü çeviriyoruz. Bazılarının varlığı korku, endişe veya sıkıntı veriyor, bazılarının varlığı ise huzur, güven veya sevinç...

İnsanın, yaşamı boyunca karşılaştıkları olayları, elini not çizelgesine uzatan öğretmen “karesine” benzetirim ben... Yaşadığımız her bir olay, yaşam alanımıza giren her bir insan, artı puan alma fırsatıdır. Ebedi değerlere göre bu dünyadaki yaşamımızın kalitesi, fırsatları artı puana ne kadar dönüştürebildiğimize bağlıdır.

Kitabımız hüsrana uğramış kimselerden söz eder; yani kaybetmiş kimselerden… Belki zengin, konforlu bir yaşam sürmüş belki de tam aksi… Tanınan, saygı gösterilen biri olmuş veya olamamış… Sağ ve sol omuzda bulunan görevlilerin attıkları minik artılar ve eksilerden eksi olanlar daha çok… Öyleyse kaybetmiş… Yaratıcının, kuluna olan engin rahmeti yetişmezse hüsrana uğrayacak.

Öğretmen dosyanın kapağını açtı ve güler bir yüzle konuştu:
“–Çocuklar sorum şu: Gerçekten mutlu olan insan kimdir?” Çocuklardan biri, gözleri ışıl ışıl, atıldı:
“–Artısı çok olandır öğretmenim…” Öğretmen gülümsedi ve öğrencinin isminin hizasına minik bir artı ekledi.

Duyurular  |  Makale ve Sohbetler  |  İletişim  |  Paylaşım