Ana Sayfa 4. SINIF 5. SINIF 6. SINIF 7. SINIF
8. SINIF 9. SINIF 10. SINIF 11. SINIF 12. SINIF
4-8 (Eski P.) 9-12 (Eski P.) İlahiyat TestBank Fıkralar
 
Site içi arama
 
 
Duyurular
Makale ve Sohbetler
İletişim
Paylaşım
  
 
Duyurular
 
  
 
Anket
 
   
 
Kullanıcı girişi
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
Hava Durumu
 
 
Ajanda
 
   
Makale ve Sohbetler
 
 
 

Yeni Eğitim-Öğretim Yılına Başlarken...

Değerli öğretmen arkadaşlarım.
 
Yeni bir eğitim-öğretim yılına başlamanın heyecanını duyan veya bu heyecanı duymaya aday bütün öğretmen arkadaşlarımı selamların en güzeliyle selamlar, öğrencilerinizle birlikte hakkınızda hayırlı sonuçlar doğuracak bir yıl temenni ederim. Ben de ondokuzuncu yılını aynı heyecanla karşılamayı arzulayan bir arkadaşınız olarak bu konudaki duygu ve düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.
 
Öğretim yılı başında, çalıştığımız ortamlarda kendimizi nasıl hissettiğimiz ve karşımızdaki insanlara karşı ilk tutumlarımızın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yaptığımız iş heyecan duymak ve keyif almak için çok fazla fırsat ve imkan tanımaktadır. Bu fırsat ve imkanlakarı değerlendirdiğimizde daha verimli çalışmalar yapabiliriz. Mesleğimizin temel unsuru sevgidir. İşimizi ve öğrencilerimizi sevmek / sevebilmek onların da bizi ve dersimizi sevmesine vesile olacağından karşılıklı bu sevgi gayemize ulaşabilmeyi kolaylaştırmaktadır. Okulların başladığı ilk günlerde özellikle sınıf içi faaliyetlerimizde göstereceğimiz heyecan ve öğrencilerimize onları çok sevdiğimizi hissettirmemiz, keyifli bir yıl geçirip sene sonunun da bir çırpıda geldiğini görmemizi sağlayacaktır. Burada dikkat edilecek husus sene başında gösterdiğimiz heyecanın kırılmasına fırsat vermemektir. Bu heyecanı kıracak ufak tefek olumsuzlukları büyütmemek, bazı öğrenci veya idarecilerin yanlış tutumlarından dolayı işimizden veya öğrencilerimizden soğumamayı becerebilmek gerekir. Bu gibi durumlarda birbirimizin bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak en güzel çözüm yollarından biridir. Problemlerimizi, bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmak işimizi çok kolaylaştıracaktır. Çünkü yaşadığımız bir sıkıntıya birçok meslektaşımızın daha önce çözümler üretmiş olduğunu unutmamalıyız.
 
Öğretim yılı boyunca, öğrencilerimizin birbirinden farklı olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak; derslerimizi renkli ve keyifli hale getirecek farklı materyaller kullanmak, etkinlikler düzenlemek, daha da önemlisi farklı yöntem ve teknikler kullanmak işimizi heyecanlı ve keyifli bir şekilde yapmamızı ve verimli olmasını sağlayacaktır. Burada teknolojik imkanlar önemli olduğunu kabul ediyorum. Kanaatim odur ki teknik imkanların yeterli olmaması durumunda da derslerin bu saydığım konularda çeşitlendirilip keyifli ve verimli hale getirilmesi de mümkündür.
 
Değerli arkadaşlarım. Teknolojik imkanları çok kullanan bir arkadaşınız olarak bu konuda gün geçtikçe artan bir endişemden de kısaca bahsetmek isterim. Bildiğiniz gibi yeni öğretim anlayışları öğrencinin etkin olduğu öğrenci merkezli anlayışlardır ve bu anlayışlar öğrenmeyi daha kalıcı hale getirip öğrenilenlerin daha kolay davranışa dönüşmesini sağlamaktadır. Fakat son yıllarda, dersimizle ilgili olarak yayınlanan birçok ders materyalinin öğrenciyi seyirci pozisyonundan ileri götüremeyacek materyaller olduğunu üzülerek takip etmekteyim. Bu düşüncem sadece bir tahmin değildir. Öğretmen arkadaşlarımızla yüzyüze veya internet üzerinden yaptığımız bilgi alışverişlerinde belirgin olarak görülen bir durumdur. (Ben de bazen öğrenciyi seyirci ve dinleyici durumuna sokacak şekilde ders işleme hatasına düşmekteyim.) Renkli, sesli, görüntülü ders materyallerinin öğrenciye izlettirilmesinin istenilen faydayı sağlamayacağı aşikardır. Önemli olan o materyallerin her birini, her bir karesini öğrencinin etkin olacağı, bilgi ve davranışlarını kendisinin oluşturmasına imkan tanıyacak bir formatta üretebilmek ve işleyebilmektir diye düşünüyorum.
 
Asıl olması gereken; öğrencilerin anlama, kavrama, yorumlama, analiz ve sentez gibi yeteneklerini geliştirmek ve imkanlar varsa yaparak öğrenmelerini sağlamaktır. Öğrencilerin yaparak öğrenmelerini sağlayacak yöntem veteknikler kullanmanın özellikle dersimiz için zor olduğunu kabul ediyorum. Fakat anlama, kavrama ve ifade etme yeteneklerini geliştirme konusunda çok basit etkinlikler düzenleyebileceğimizi düşünüyorum. En azından konu hakkındaki görüş ve düşüncelerini birkaç cümle ile ifade etmelerini veya bunları defterlerine yazmalarını sağlayabiliriz. Belki bir konu veya soruya çözüm önerilerini sıralatabilir, bildikleri karmaşık bilgileri yazarak veya sözlü olarak bir sıraya koymalarını isteyebiliriz. Bunların sadece birer örnek olduğunu ve birçok arkadaş tarafından da uygulandığını göz ardı etmediğimi burada ifade etmeliyim. Bu konulardan bahsetmemin sebebi daha da yaygınlaşmalarına sadece küçük bir katkı sağlamaktır.
 
2008-2009 eğitim-öğretim yılının hepimize hayırlı olmasını Yüce Allah'tan niyaz ederim. Yazıyı uzatıp sizi yorduğum için hakkınızı da helal etmenizi istirham eder, hepinize çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Selam, sevgi ve saygılarımla...

Muhammet YILMAZ
muallimmy
Duyurular  |  Makale ve Sohbetler  |  İletişim  |  Paylaşım