Ana Sayfa 4. SINIF 5. SINIF 6. SINIF 7. SINIF
8. SINIF 9. SINIF 10. SINIF 11. SINIF 12. SINIF
4-8 (Eski P.) 9-12 (Eski P.) İlahiyat TestBank Fıkralar
 
Site içi arama
 
 
Duyurular
Makale ve Sohbetler
İletişim
Paylaşım
  
 
Duyurular
 
  
 
Anket
 
   
 
Kullanıcı girişi
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
Hava Durumu
 
 
Ajanda
 
   
Makale ve Sohbetler
 
 
 

Dersi Bizimle İşleyin

Yeni bir ders yılı başlıyor.

Sayın öğretmen arkadaşlarım, sevgili öğrenciler, çok kıymetli veliler,

Taptaze heyecanlarla yeni bir eğitim öğretim yılına başlıyoruz. Sizlerin ve eğitimle ilişiği olan herkesin yeni eğitim öğretim yılını kutluyor; verimli ve başarılı bir yıl geçirmemizi diliyorum. Site olarak bu yıl da, geçmiş yıllardan edindiğimiz deneyimlerle, dersimizin ihtiyaç duyduğu alanlarda yine yanınızda bulunmayı, bulunduğumuz noktadan daha ileride olmayı hedefliyoruz.

 Dinibil.com 3 yaşına girdi.

Yeni dönemle birlikte dinibil.com da üç yaşına basmış oldu. Siteniz önceki yılda binlerce insanın düzenli olarak takip ettiği başarılı bir grafik çizdi. 1 Eylül 2009- 01 Haziran 2010 arasında sitemizi 2 milyon 558 bin 119 tekil ziyaretçi ziyaret etti. (Bu rakam, bir önceki dönemde 1 milyon 812 bin 515 idi.) Sayfa gösterim sayısı 5 milyon 660 bin 635 oldu. (Bir önceki dönemde 4 milyon 502 bin 525 idi.) Bir gün içinde 29 bin tekil ziyaretçiye ulaştığımız günler oldu. Ziyaretçilerimizin ilgisine gönülden teşekkür ederiz. Geldiğimiz nokta elbette sevindirici ama yeterli bulmuyoruz. Bu yıl, sizlerin de desteğiyle daha ileride bir noktaya ulaşacağımızı umuyoruz.

Dinibil.com’un, uçlara kaçmayan çizgisini, temel değerlere olan saygısını ve dersimizin çıkarlarını daima ön planda tutmaya gayret ettiğini, dersimizin sağlıklı bir şekilde işlenmesine yardımcı olmaktan başka hiçbir amaç taşımadığını, bu nedenle üyelik kaydını bile zorunlu tutmadığını siz zaten biliyorsunuz. İçiniz rahat bir şekilde, dinibil.com’u toplumun her kesimine tavsiye edebilir, sınıflarda gündeme getirebilir, öğrencilere, öğretmenlere, velilere duyurabilirsiniz.

Siteniz kalitesini bu yıl daha da arttıracak.

Bildiğiniz gibi Dinibil.com, herhangi bir çalışmayı, gözden geçirmeksizin hemen yayınlamamaktadır. Bu nedenle, ziyaretçilerimizin, indirdiği bir dosyadan dolayı hayal kırıklığına uğradığı nadirdir. Çok sayıda çalakalem çalışma yerine yeterince kaliteli çalışmayı barındırmayı daha cazip görmekteyiz. Sizin de takdir ettiğiniz gibi en önem verdiğimiz konulardan biri de, çalışma sahibinin emeğine saygı göstermektir. Özgün çalışmalar üreterek, üretilmesini teşvik ederek ve hak sahiplerini sürekli kollayarak yolumuza devam edeceğiz.

Sitenizde Özgürce Dolaşın

Siteniz yine tamamen ücretsiz, hatta üyelik şartsız. Aradığınız dosyaya en kısa yoldan ulaşabilmeniz ve onu en az tıklamayla indirebilmeniz için her türlü kolaylık sağlanmış durumda. "Bu sayfayı yalnız üye olanlar görebilir", "Bu dosyayı indirmek için üye olmanız gerekli", "Bu bölümü yalnızca imtiyazlı üyelerimiz görebilir" vb. sinir bozucu uyarıya bu sitede asla rastlamazsınız.

Çalışma Takviminizi İndirin.

Bu yıl çalışma takvimimiz daha renkli, capcanlı ve pırıl pırıl. Renkli baskı alıp sınıfınıza, çalışma odanıza, öğretmenler odasına mutlaka asmalısınız; çünkü size çok lazım olacak. Çalışma takviminde, okulun açık olduğu günleri, hafta sıra numaralarını, resmi ve dini tatil günlerini, öğretim dönemlerinin başlangıç ve bitiş tarihlerini kolayca görebilirsiniz. İlköğretimde bu hafta / lisede bu hafta bölümlerini, performans görevlerinizi takip etmede bu takvim çok işinize yarayacak.

Yıllık Planlar yıl boyunca işlevsel durumda.

Bu yıl, ilköğretimde İsmail Lüleci’nin, lisede ise Muhammet Yılmaz’ın hazırladığı yıllık planları takip edeceğiz. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine katkıları tartışmasız olan bu iki deneyimli arkadaşımıza teşekkür ediyoruz. Öğrencilerinizin derse hazırlıklı gelmesini sağlamak istiyorsanız, buradaki planları indirip onaylatmanızı öneririz.

Öğrencileriniz derse hazırlıklı gelsin.

“İlköğretimde bu hafta” ve “Lisede bu hafta” öğrencilerin derse hazırlıklı gelmelerini sağlamak amacıyla düzenlenmiş sayfalardır. Öğrenci hafta sonundan itibaren bir sonraki derste hangi konuların işleneceğini, bu konularla ilgili yardımcı bilgi ve materyalleri sitemizden izleyebilmekte, hazırlık yapabilmektedir. Öğretmenlere tavsiyemiz, dersin ilk on-onbeş dakikasında konuyla ilgili soruların yapılıp yapılmadığını kontrol etmeleri, eksi/artılar vermeleri ve bu soruları derse hazırlık mahiyetinde sınıfta işlemeleridir. Bu kontrolü vakit kaybı olarak asla düşünülmemelidir; vereceğiniz on beş dakika karşılığında, öğrencinin sınıf dışında da dersle ilgilenmesini sağlayacak en az 60 dakika kazanacaksınız.
 
Performans Görevlerinde "Öğrenciler çıktı alıp getiriyorlar" şikâyeti tarih oldu.

Performans görevlerinde, sizin de bildiğiniz gibi dinibil.com farklı bir uygulamayı yaygınlaştırmaya çalışmaktadır. Bu uygulamanın özü: Birinci olarak performans görevlerini aynı tarihte toplamamak, aksine dönem içinde farklı tarihlere dağıtmak; ikinci olarak yalnızca öğrencinin dosya hazırlamasını yeterli görmeyip, sınıfta o konunun sunumunu yaptırmaktır. İlköğretimde görev yapan DKAB öğretmenlerine tavsiyemiz, birinci haftada, görev dağılım tablosunu indirerek sınıfa asmaları, sınıf liste sırasına göre görevleri dağıtmalarıdır. Bundan sonra öğretmenin yapacağı şey, sunum sırası gelen öğrenciyi takip etmektir. İddia ediyoruz, bu sistemde hem öğrenci konuyu daha iyi kavramakta hem de öğretmen daha az yorulmaktadır.
 
Her zaman dediğimiz gibi: “Dersimiz önemlidir”.

Dersimiz boş gürültülerin ve şamataların yapıldığı bir ders olmadığı gibi sınavlara hazırlık için test çözme saati de değildir. Dersimiz bu toplumu dünya tarihinde ve günümüzde farklı ve saygın yapan öz değerlerimizin ve kültürümüzün yeni kuşaklara öğretildiği, çok değerli kazanımların hedeflendiği hayati derecede öneme sahip bir derstir. Bu önemin farkında olarak vaaz verir gibi sürekli konuşarak, hemen her şeyden sürekli şikayet ederek, suçu daima eğitim sistemine, ders saati azlığına, öğrencilere, ailelerin ilgisizliğine, sınıfların kalabalığına… atıp eli bağlı oturarak hiçbir yarar elde edemeyeceğimizi net olarak görüyoruz.

Yeni eğitim öğretim yılının tüm eğitim camiasına ve eğitimle ilişiği bulunan herkese hayırlı uğurlu olmasını, kocaman bir dönemin yararlı ve bereketli geçmesini Allah’tan diliyorum. Bu ülkenin hamurunu ilim ve irfanla yoğuranların yüzü suyu hürmetine, bu ülkenin geleceği ilim ve irfan yoksulu insanların eline kalmasın.

Dr. Ali Kuzudişli
www.dinibil.com

Duyurular  |  Makale ve Sohbetler  |  İletişim  |  Paylaşım