Ana Sayfa 4. SINIF 5. SINIF 6. SINIF 7. SINIF
8. SINIF 9. SINIF 10. SINIF 11. SINIF 12. SINIF
4-8 (Eski P.) 9-12 (Eski P.) İlahiyat TestBank Fıkralar
 
Site içi arama
 
 
Duyurular
Makale ve Sohbetler
İletişim
Paylaşım
  
 
Duyurular
 
  
 
Anket
 
   
 
Kullanıcı girişi
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
Hava Durumu
 
 
Ajanda
 
   
Makale ve Sohbetler
 
 
 

Kültürle İlgili Bir Performans Görevi

Toplumun ve insanların, biyolojik olarak değil de, sosyal olarak kuşaktan kuşağa aktardığı değerler manzumesi, sembolik ve öğrenilmiş ürünler ya da özellikler toplamına Kültür denir. Kültür bir milletin maddi ve manevi değerleri, sanat faaliyetleri, örf ve adetleri, gelenekleri, yaşam tarzı ile anlayış ve davranışlarının toplamıdır. Bunlara manevi kültür veya hars denir. Latince’den gelen kültür terimi ilk kez hukuk düşünürü Samuel van Pufendorf tarafından kullanılmıştır. 18.yüz yılın sonlarında ünlü Alman filozofu Kant, kültürü insanın özgürce hayata geçirebileceği amaçların, ideallerin tümü olarak tanımlamıştır. Kültüre tarihsel bir boyut kazandıran Alman filozofu Herder olmuştur. E.B.Taylor 19.asırda kültürü, bilgileri inançları, sanatı, ahlaki yasaları, gelenekleri ile diğer alışkanlıklarını içeren kompleks bir bütün olarak tanımlamıştır. Öte yandan modern toplumlarda rekabet halindeki kültürler ve alt kültürlerin varlığı dikkate alındığında, kendi kültür değerlerlerini, davranış ve yaşam tarzını ve dilini, sahip olduğu siyasi ve iktisadi güç sayesinde,diğer kültürlere empoze edebilen kültür hakim diye tanımlanabilir.

Gelelim bugünkü yazımızın başlığına… Bu ay program gereği bazı sınıflarda kültür ve kültürün öğeleri, din ve kültür konuları yer almaktadır. Hem konunun önemine işaret etmek hem de öğrencilerime doğru bilgiler vermek için kültür başlığı altında kütüphanemde bir seyahate çıktım.Yazımın girişinde sizi biraz sıktığımı biliyorum. Ancak kültürle ilgili doğru bilgilerin verilmesi, yazımızın doğru bir zemine oturmasına yardımcı olacaktır. Bu kadar önemli bir konu hakkında kitabi bilgi vermemek yanlış olurdu.

Öğrencilerime kültürle ilgili bir performans ödevi vermiştim. Bir hafta sonra getirdiler. Konu şuydu:”Çevrenizde kültür kelimesiyle birlikte anılan yerlerin isimlerini araştırınız.” Onların bu soruya verdiği cevaplar veya performans ödevlerindeki ilginç detaylar benim  bu yazıyı yazmama vesile oldu. Öğrencilerim Ödemiş’i kültür ekseninde taramışlar, büyüklerine sormuşlar ve birazdan arz etmeye çalışacağım verilere ulaşmışlar. Benim gözüme takılan ilginç başlıklar şöyle: “Belediye Kültür Evi, Kültür Park, Kültür Apartmanı, Kültür caddesi, Kültür Spor, Kültür Kafe, Kültür İnternet Salonu, Kültür Kitabevi, Kültür Sitesi. Bunların dışında Kültür Bakanlığı, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunu da sayabiliriz.” Bu güzel çalışmaya renk katmak için öğrencilerimiz ödevin ikinci aşamasında bu mekan sahipleri ve kurumlarla kültür başlığı altında röportaj yapacaklar. Bir de Din Kültürü ve Ahlak bilgisi dersi  ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerini de bu çalışmaya dahil edersek, haklarını teslim etmiş oluruz. Bu çalışmamızda amaç, öğrencilerimize kültür değerlerimizi tanıtmak, bir büyük medeniyet olan Türk Tarihi ve Osmanlı Medeniyeti hakkında doğru bilgiler vermektir. Kültür bilincini yerleştirmektir. Kültürü doğru okumak lazım. Bu konuda yapılan yanlışların düzeltilmesi on yıllar almakta ve birkaç nesil maalesef kaybedilmektedir. Büyüklerin yaptıkları hataların bedelini çocuklar ödemektedir.Yerel yaşayıp ,evrensel düşünebilmek… İslam’ın evrensel bir din olduğunu bilmeyenler, tabii ki onun evrensel öğretilerini bilemezler. Müslümanlar bir tarağın dişleri gibidir. İnananlar bir vücut gibidir. O vücudun bir yeri ağrıdığında, dünyanın diğer ucunda yaşayan bir mü’min de aynı acıyı duyar, diyor İslam Peygamberi.

Türk kültürü bin yıldan beri İslam pınarından beslenmektedir. İslam’ın sosyal hayata dair söylemleri, Türk-İslam medeniyetini meydana getirmiştir. Modern dünyanın bugün, her zamankinden daha fazla İslam’ın barış, diyalog ve hoşgörü anlayışına ihtiyacı vardır.

Gelelim Ödemiş’in kültür ve sanatla bağına. Bir kaç sanatçı arkadaşımla Kutlu Doğum Haftası vesilesiyle Belediye Kültür Evi’nde “Hat sanatı ve Kutsal Emanetler Fotoğraf Sergisi” açmıştık. Bir hafta devam eden sergimiz, gerek Belediyemiz tarafından düzenlenen Kültür ve sanat etkinlikleri ve gerekse aynı ortamın aynı saatlerde iki etkinlik için kullanılması  sayesinde, sergiyi gezmek için gelen sanatseverlerin Belediyemizin kursları var gerekçesiyle dönmek zorunda kaldıkları, bu duruma Belediyenin üç yıldan beri bir çözüm üretememesi gibi nedenlerden dolayı Kutlu Doğum Hat ve Kutsal Emanetler fotoğraf sergisi arzu edilen amaca ulaşamadan sona erdi. Bu konuda fazla yorum yapmadan konuyu yetkililerin sanat ve kültüre saygı çerçevesinde ele almalarını diliyorum. Sanat çatışmaları değil, hoşgörü, barış, diyalog ve demokrasi kültürünü kaim kılınmalıdır. Bu sanat sergisinin en az diğer sergiler ve sanat etkinlikleri kadar saygıyı hak ettiğini düşünüyorum. Aslında bir kavram kargaşasıdır gidiyor. Demokrasinin sanat ve kültüre değil, kültürün demokrasiye ihtiyacı var. Sanat özgür ortamlarda üretilmeli ve sergilenmeli. Velhasıl demokrasi bilincine hepimizin ihtiyacı var. İslam dininin demokrasiye katkı sağladığını ve dinin özgür bireyleri sorumlu tuttuğunu unutmayalım.

Öğrencilerin ödevlerine gelelim. Kültür Apartmanı isim olarak çok güzel. Ancak o apartmanın sakinleri birbirleriyle selamlaşıyor ve birbirlerinin yardımına koşuyorlarsa bu isim daha güzel duracaktır apartmanın girişinde. Kültür salonları ve internet salonları. Aslında bu isim de çok iyi seçilmiş. Ancak içeride sigara içilen, zararlı yayınların engellenmediği, oniki yaşından küçük ilköğretim öğrencilerinin yasalara aykırı olduğu halde içeriye alındığı, sadece para kazanmanın amaç edinildiği bu kafeler bizim kültürümüzü ne kadar temsil ediyorlar, onun yorumunu sizlere bırakıyorum. Bir yaşlının dediği gibi;”Oğlum eskiden bunlar yoktu, kıraathaneler vardı ve biz orada kitap okurduk. Bugün çocuklarımızı da elimizden aldılar, kitaplarımızı da.” Bu yaşlı amcanın söylediklerini de yorumlarınıza bırakıyorum.

Mayıs ayının sağlık ve esenlikler getirmesini diliyorum.
      

Mehmet Kamer 
80.Yıl Efe İÖO.
Dikab Öğretmeni

Duyurular  |  Makale ve Sohbetler  |  İletişim  |  Paylaşım