Ana Sayfa 4. SINIF 5. SINIF 6. SINIF 7. SINIF
8. SINIF 9. SINIF 10. SINIF 11. SINIF 12. SINIF
4-8 (Eski P.) 9-12 (Eski P.) İlahiyat TestBank Fıkralar
 
Site içi arama
 
 
Duyurular
Makale ve Sohbetler
İletişim
Paylaşım
  
 
Duyurular
 
  
 
Anket
 
   
 
Kullanıcı girişi
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
Hava Durumu
 
 
Ajanda
 
   
Makale ve Sohbetler
 
 
 

Üç Şehitler Tekkesi 2

Şehitliğin batı tarafında yapılan yol çalışmaları sırasında, eski bir duvarın temeline ve aynı yerde bir bina kalıntısına rastlanmıştır. Bu bilgileri bir araya getirdiğimizde bu tepenin bir zamanlar askeri amaçlı gözetleme kulesi olarak kullanıldığı sanılıyor. Ne yazık ki bu konuda köylülerin anlattıklarının dışında tarihi bir belgeye sahip değiliz.

Üç Şehitler Tekkesinin batı tarafında Karaman Köyü yer almaktadır. Karaman Köyü’nün güney yamacında Rumbeli tepesi bulunmaktadır. Tekke ile Rumbeli tepesinin karşı karşıya bulunması da yukarıda sözünü ettiğimiz ihtimali güçlendirmektedir.

Kuzeyinde Bozdağlar, güneyinde Beydağ baraj gölü, doğusunda Yeniköy, Haliller ve Kaleköy, batısında ise Karakoyungediği’ne bakan Üç Şehitler Tekkesi bulunduğu yer itibariyle çok stratejik bir yerde bulunmaktadır. Tepenin, çevresine hâkim bir yerde bulunması, ülkemizin diğer yerlerinde bulunan şehit mezarları ile evliya türbelerinin yüksek ve hâkim tepelere konulması geleneğinin bir devamı olsa gerektir.

En az yüzyıldan beri Umurcalı köyü başta olmak üzere çevre köylüler “Yağmur Duası ”için bu tepeyi tercih etmişlerdir. En sıcak yaz aylarında bile Tekke’nin serin olduğu, denizden gelen poyrazın yaz kış estiği bilinmektedir. Bugün Üç şehitler Tekkesinin çevresi köylülerin gayretleriyle koruluk haline getirilmiş ve örnek bir çalışma gerçekleştirilmiştir.

Köy idare heyeti ve gönüllü kuruluşların katkılarıyla gerçekleştirilen şehitlik düzenlemesi ve bu bölgenin gelecek yıllarda da aynı fonksiyonunu devam ettirmesine yönelik yapılan çalışmaların manevi hayatımıza yapacağı katkıları çok önemsediğimi belirtmek istiyorum. Bu örnek çalışmaların diğer beldelerimizde bulunan şehit mezarları ve asılları yer ile yeksan olmuş Anadolu Alperenlerinin  ve evliyalarının himmet ve ilgi bekleyen mezarları ile günümüz kabristanlarının ,dinimizin arzu ettiği gibi düzenlenmesine, inşallah bir vesile olur diye düşünüyorum.

Dinimiz mezarlıkların sade ve temiz olmasını istemiştir. Ayrıca peygamberimiz mezarların sade yapılmasını istemiş, kime ait olduğunun bilinmesi için mezar taşı konulabileceğini bir de mezarın başına bir ağacın dikilmesini bizlere tavsiye etmiştir.

Batılıların mezarlarına baktığımızda Mehmet Akif Merhum aklıma geliyor.”Onların işleri bizim dinimiz gibi, bizim işlerimiz onların dinleri gibi” demekle milli şairimiz bu gerçeğe işaret etmek istemiştir. Onların bugün sahip oldukları birçok evrensel değer, bizim dinimizin de evrensel değerleri olarak bilinmektedir. Ama bu değerlere onlar bizden daha iyi sahip çıkıyor ve yaşatıyorlar. Mezarlıklarının adeta bir çiçek bahçesini andırdığını biliyor ve görüyoruz. Zaaflarımız ve yanlışlarımızın tek sorumlusu yüce dinimiz İslam değil elbet. Ama bu konulardaki yanlış tutum ve davranışlarımızın da öz eleştiri olarak alınmasını diliyorum.
Bir gün okulda öğrencilerime peygamberimizin “çevreci” bir peygamber olduğundan söz etmiştim. Medine’de meydana getirdiği koruluğu, hurma bahçelerine zaman zaman giderek oralarda dinlendiğini biliyoruz demiştim. Ayrıca yeşil rengi çok sevdiğini ve yeşil elbiseleri tercih ettiğini de söylemiştim. Bu sözler onların çok hoşuna gitmişti. Peygamberlerine olan sevgilerinin daha da arttığını gördüm.

Şehitliğin bu haliyle muhafaza edilmesi ve sadeliğinden taviz verilmemesini diliyorum. Bazı ilave düzenlemelerin şehitlik dışında yapılması talebimi idare heyetine ilettim. Belki zamanla bir mescit ihtiyaç olursa şehitliğin batı tarafındaki boş alanın değerlendirilmesinin uygun olacağını ifade ettim. Biz kutsallık atfettiğimiz yerleri gereksiz gayri dini objeler ve batıl bir takım uygulamalarla çirkinleştiriyoruz.

Halbuki; dinimiz hurafe ve batıl inançlara savaş açmıştır. İmamı Birgivi merhumun mezarı başında yapılan din dışı uygulamaları kim savunabilir?

“Allah yolunda öldürülenler için asla ölüler demeyin!Bilakis onlar diridirler,fakat siz bunu anlayamazsınız.”ilahi mesajı ile sizleri baş başa bırakırken,hayırlı ve bereketli günler diliyorum.

Mehmet Kamer
Nisan 2008
Ödemiş

Duyurular  |  Makale ve Sohbetler  |  İletişim  |  Paylaşım