Ana Sayfa 4. SINIF 5. SINIF 6. SINIF 7. SINIF
8. SINIF 9. SINIF 10. SINIF 11. SINIF 12. SINIF
4-8 (Eski P.) 9-12 (Eski P.) İlahiyat TestBank Fıkralar
 
Site içi arama
 
 
Duyurular
Makale ve Sohbetler
İletişim
Paylaşım
  
 
Duyurular
 
  
 
Anket
 
   
 
Kullanıcı girişi
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
Hava Durumu
 
 
Ajanda
 
   
Makale ve Sohbetler
 
 
 

3. Geleneksel Hat Sergisi

  Kelime olarak,çizgi, satır,yazı anlamına gelen hat, yüzyılların imbiğinden süzülmüş, Şeyh Hamdullah, Ahmet Karahisari, Hafız Osman ve Mustafa Rakım Efendi gibi hattatlarımızın elinde ”Hüsn-i Hat” haline gelmiştir. Peygamberimin şairi Hassan B.Sabit bir şiirinde, ”Ben sözlerimle Muhammed’i (s.a.s.) övmedim; lakin O’nunla sözlerimi methettim.” diyerek, sözlerine Peygamber Efendimizle güzellik kattığını ifade buyurmuştur. İşte Hat da Yüce Yaratıcı’yı, O’nun Kelamını ve Resül’ünü adeta tablo gibi işleyerek Türk-İslam sanatları içinde nadide bir yer edinmiştir.
           Hat sanatı ilahi temaları içinde barındıran geleneksel sanatlarımızdandır. Bugün Türkiye’de sadece birkaç Üniversitemizde geleneksel Türk-İslam sanatları bölümleri bulunmakta ve Hüsn-i Hat ile birlikte Tezhib, Minyatür,Çinicilik dersleri verilmektedir. Bu sanatlarımızın unutulmasını istemiyorsak üniversitelerimizden başlayarak, bu sanatların icra edildiği tüm kurum ve kuruluşları desteklemeliyiz.
          Son üç yıldan beri geleneksel sanatlarımızın yaşatılması ve yeni nesillere tanıtılması yönünde Ödemiş Müftülüğü’nün destek ve himayeleri ile Hat sergileri açılmaktadır. Kutlu Doğum haftasında gerçekleştirilen Hat sergileri geleneksel bir hale gelmiştir.Müftülüğümüzün himayelerinde bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek Hat Sergisine beş sanatçı katılacaktır. Her geçen yıl yeni sanatçılarla zenginleştirilen sergi, ilçemizde güzel sanatların gelişmesine  de öncülük etmektedir. Geçen yıl İzmirli Ebru sanatçısı Ömür Erkan Hanımefendinin katılımıyla gerçekleşen sergi Ödemişli sanatseverlerin büyük beğenisini kazanmıştı. Bu yıl 14 Nisan 2008 pazartesi günü Belediye Kültür Evin’de açılacak Hat Sergisine Mehmet Kamer Hat çalışmalarıyla, Resim öğretmeni Bülent Akyel Mumlu Batik, Tire Yalınayak Camii İmamı H.İbrahim Şengün Hak Sanatıyla (Kıl testere ile kesme yazı), Münevver Akçadağ Tezhib ve Cafer Soyman Hat yazılarıyla katılacaklardır. Ayrıca aynı sergi salonunda Kutsal Emanetler Fotoğraf sergisi de açılacaktır. Peygamberimizin doğum günü vesilesiyle düzenlenen sergiye tüm Küçükmenderes’li hemşerilerimizi bekliyoruz. İki serginin aynı anda Peygamber sevgisiyle buluştuğu sergi, sanat ve sanatseveri  de aynı ulvi gayelerle bir araya getirecektir. Üç yıldan beri büyük emeklerle Ödemiş halkına sunulan sergiye katılımın büyük olmasını diliyoruz. Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Cevdet Ünlü’ye, bu serginin yeni nesillere tanıtımı ve geleneksel sanatlarımızın yaşatılması yönünde bir istirhamımı müsaade ederlerse arz etmek  istiyorum. İlçemizde sanat faaliyetleri takdir edersiniz ki çok sık olmuyor. Çocuklarımıza, Türk kültürü ve geleneksel sanatlarımızın iyi anlatılması,tanıtımı ve korunması çerçevesinde bu serginin bir fırsat olduğunu belirtmek istiyorum. Derslerini aksatmayacak şekilde,öğle tatillerinde veya rehberlik saatlerinde öğretmenleri nezaretinde sergimizin gezilmesi  ve değerlendirilmesi yönünde teveccühlerinizi  bekliyoruz.
            Mevlana diyor ki;
”Bir şey söyleyeceksen Muhammed (a.s.) için söyle; bir şey yazacaksan Muhammed (a.s.)için yaz.”
Sözün bittiği yerde sanat konuşur. Sanat ve sanatçıya değer veren toplumlar müstesna yerlere gelmişlerdir. Tarihimiz bunun örnekleriyle doludur. Güzel sanatlar buna şiir ve edebiyatı da dahil edersek, gelişme çağındaki çocukların şahsiyet gelişiminde müspet katkıları olduğu bilinmektedir. Eskiler sanat altın bileziktir demişlerdir. Çocuklarımıza ve gençlerimize güzel sanatlardan birini öğrenmeleri konusunda yardımcı olalım. Çocuklarımızı geleceğe göre yetiştirmek demek, her konuda donanımlı, bilgili,kültürlü, yabancı dil bilen, farklılıklarımızı zenginlik olan gören, kendisi gibi düşünmeyenlere saygı duyan, empati yapabilen, tarihine, kültürüne saygılı, kutsal değerlerine bağlı bir gençlik yetiştirmek  demektir. Bu serginin  bu amaca hizmet etmesini diliyoruz.
          Ödemiş Genç İşadamları Derneğinin  Hat Sergisine destek ve katkılarından dolayı başkanın şahsında tüm üyelere teşekkür ediyorum. Sanat ve sanatçıya göstermiş oldukları  himmet ve gayretlerinin devamını diliyorum. İlçemizde gerçekleştirdikleri örnek çalışmaları önemsediğimi belirtmek istiyorum. Tüm Ödemişlileri ve çevre ilçelerdeki  hemşerilerimizi sergiye davet ediyorum. Sergi 20 Nisan tarihine kadar açık kalacaktır.Tekrar görüşünceye dek sağlık ve esenlikle kalın.

Mehmet KAMER
DKAB Öğretmeni
ÖDEMİŞ

Duyurular  |  Makale ve Sohbetler  |  İletişim  |  Paylaşım