Ana Sayfa 4. SINIF 5. SINIF 6. SINIF 7. SINIF
8. SINIF 9. SINIF 10. SINIF 11. SINIF 12. SINIF
4-8 (Eski P.) 9-12 (Eski P.) İlahiyat TestBank Fıkralar
 
Site içi arama
 
 
Duyurular
Makale ve Sohbetler
İletişim
Paylaşım
  
 
Duyurular
 
  
 
Anket
 
   
 
Kullanıcı girişi
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
Hava Durumu
 
 
Ajanda
 
   
Makale ve Sohbetler
 
 
 

LİSELİLERE YÖNELİK AÇILIŞ KONUŞMASI

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER,

Hoş geldiniz.

NİÇİN BURADAYIZ?
Tabi ki okumak, kendimizi geliştirmek, yeni vasıflar kazanmak için…. Bunu asla unutmamalıyız, çünkü biz dünyanın en ciddi işini birlikte yapmak için burada bulunuyoruz.

NEDEN EĞİTİM ALMAK ZORUNDAYIZ?


Şu beş sebepten dolayı eğitim almak zorundayız arkadaşlar:


1. Bu güzel ülkenin bizlere ihtiyacı var. Ekmek, su ve hava kadar. Ülkemizin kalkınmış ülkeler seviyesinde olduğunu, her şeyin yolunda gittiğini söyleyebilseydik keşke. Olumsuzlukların üstesinden ancak okuyarak gelebiliriz. Okulun amacı da bu zaten… Doğup büyüdüğümüz, ekmeğini yiyip suyunu kana kana içtiğimiz bu ülkeye olan borcumuzu ödemeliyiz Biz bu ülke için önemliyiz.


2. Ailemizin de bize ihtiyacı var. Ekmeğinden aşından keserek bizi buralara gönderen ve her türlü fedakarlığa katlanan anne babamıza karşı borcumuzu adam olarak ödemek zorunda değil miyiz?


3. Kendimiz için de okumak zorundayız. Artık hayatın hem ülkemizde hem dünyada zorlaştığını siz de biliyorsunuz. Kendimiz geliştirmediğimiz müddetçe ne ayakta kalmamız mümkün ne de iş bulmamız mümkün. İyi bir işimiz, güzel yuvamız olsun istiyorsak; çocuklarımızın kaliteli okullarda okumasını düşlüyorsak bunun yolu tektir: okumak.

4. Biraz da benim için okumak zorunda değil misiniz? Bakın size emek veriyorum. En büyük mutluluğum yarınlarda sizleri işe yarar bir adam olarak görmemle doğrudan alakalı.


5. Dinimiz de bizim okumamızı emrediyor. "Oku" ile inmeye başlamış bir kitabımız; "Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz" diyen bir Peygamberimiz var. Hazreti Ali Efendimizin "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" sözü de okumanın ne kadar önemli olduğunu anlatmıyor mu. Okumayı, abdest, namaz gibi ibadet saymış bir dinin mensupları olarak eğitimimiz en güzel bir şekilde tamamlamaya çalışmalıyız.

İnsanlığın ölümcül ve acil problemlerine neden biz çare olmayalm?. Havanın toprağın suyun kirlenmesine en etkili çözümler neden üretmeyelim? Bunca fakiri fukarayı, yetimi yoksulu doyuracak giydirecek ve okutacak projeleri hayata geçirebilmek güzel olmaz mı? Kolumuzdaki saatin, kullandığımız bilgisayarın markası kendi adımızı neden taşımasın? Aranızdan ünlü doktorlar, müzisyenler, rekortmen sporcular, becerikli idareciler, örnek iş adamları, dünya çapında mühendisler komutanlar çıkması çok mu zor? Ülkemizin geleceği, mutluluğumuz tamamen sizlere bağlı, sizin elinizde. Bu ülkenin genç insanları iyi eğitim alırsa, çok şey değişir. Siz, ben, anneniz, babanız ve bu ülke kazanır.

OKUMAK ZOR MU?


Zamanında kendi eğitimini ciddiye almayan bir sürü ağabeyinizi ablanızı biliyorum. Ancak bunların durumları pek iç açıcı değil maalesef. Bazılarının maddi durumları iyi olsa bile eğitimlerinin eksik oluşu daima önlerine engel çıkarıyor.

Ne diyor Necip Fazıl KISAKÜREK.


Tohum saç bitmezse toprak utansın
Hedefe varmayan mızrak utansın
Hey gidi küheylan koşmana bak sen
Çatlarsan doğuran kısrak utansın

Bir diğer şairimiz İsmet ÖZEL


Koşmam gerek
Yetişmem gerek yazgıma
Tutmam gerek
Sormam gerek
Bilmem gerek
Diyor.

Şair ve düşünür Sezai KARAKOÇ da koşmaya davet ediyor bizi:

"Ah bu koşu, bu yarış, ne tehlikeli ne heyecanlıdır rabbim! Koşmak ne zor, ne çetin, fakat ne kadar şerefli bir ödev."

Unutmayın:

"Her sabah Afrika'da güneş doğarken bir ceylan uyanıyor. Bu ceylan en hızlı koşan aslandan daha hızlı koşması gerektiğini, aksi halde ona yem olacağını biliyor. Yine Afrika'da yine güneş doğarken bir aslan uyanıyor her sabah. Bu aslan en yavaş koşan ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini, yoksa aç kalacağını çok iyi biliyor. Aslan ya da ceylan olmanız hiç fark etmez. Önemli olan güneş doğarken KOŞUYOR olmanızdır. (Afrika atasözü)

"Koşamam, buna gücüm yetmez" demeyin sakın. Bakın buraya! Ne yazıyor:
"Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur."

Rüştü ÖZDEMİR
İzmir Buca Hüseyin Avni Ateşoğlu İ. Ö. O.
DKAB Öğretmeni

Bu sohbet hakkında yorum yazınız

Diğer makaleler için tıklayınız.


Duyurular  |  Makale ve Sohbetler  |  İletişim  |  Paylaşım