Ana Sayfa 4. SINIF 5. SINIF 6. SINIF 7. SINIF
8. SINIF 9. SINIF 10. SINIF 11. SINIF 12. SINIF
4-8 (Eski P.) 9-12 (Eski P.) İlahiyat TestBank Fıkralar
 
Site içi arama
 
 
Duyurular
Makale ve Sohbetler
İletişim
Paylaşım
  
 
Duyurular
 
  
 
Anket
 
   
 
Kullanıcı girişi
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
Hava Durumu
 
 
Ajanda
 
   
Makale ve Sohbetler
 
 
 

Bir DKAB sempozyumu da İstanbul’da yapıldı

DKAB öğretmenleri yeniliğe açık… Dersini daha iyi nasıl işleyebilir; öğrencilerine daha güzel nasıl yararlı olabilir, sürekli bir arayış içinde. Bu arayışın ürünü olarak, 9 Mart 2008’de Ödemiş’te Dinibil.com ve Türkiye Diyanet Vakfı Ödemiş Şubesi tarafından yapılan panelin ardından, 15Mart 2008’de Ensar Vakfı tarafından DKAB öğretmenlerince bir sempozyum gerçekleştirildi. Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen öğretmenler, üç oturum halinde tebliğlerini sundu; kalabalık bir öğretmen grubu (rakamı merak edenler için söyleyeyim: 300 civarında) oturumları ilgiyle izledi.

İnternet ortamından aşina olduğumuz birçok isim oradaydı: Yaşar Çıraklı, Muhammet Yılmaz, Mahmut Balcı, Hilmi Türkyılmaz, Halit Arapoğlu, Zeki Tuman ve diğerleri… Gün boyu güzel çalışmalar izledik. Aralarda yararlı bilgi alışverişinde bulunduk.

Bu tür toplantıların sayısının artması, onunla birlikte kalitenin yükselmesine de neden olacaktır. Kalitenin yükselmesi için eleştirinin gerekliliğini prensip olarak herkes kabul etmekle birlikte, eleştiri yapanların, şimşekleri üzerine çekme riski her zaman yüksek olmuştur. Bu riski göze alarak bir-iki değerlendirmede bulunmayı yararlı görüyorum.

Sempozyumda güzel çalışmalar vardı; bunun yanı sıra, genellemelerle dolu, bilinen tavsiyelerden oluşmuş bildiriler de vardı. Ne hikmetse, en çok süre ihlali, bu tür tebliğ sahiplerinden geldi. Birinci oturumda başlayan ‘uzatmalar’ı daha sonraki bazı tebliğciler “fasit kıyas” yaparak, kendilerine tanınmış bir hak olarak gördüler.

Sempozyumun en eleştirilecek tarafı müzakerelerdi. Müzakere yapacak şahıslar önceden belirlenmediğinden, salondan rast gele söz alındı. Müzakere için söz alanlar, tebliğleri tartışmak yerine kendi okullarında ‘ne güzel çalışmalar’ yaptıklarını anlattıklarından, üç oturum ‘reelde’ beş oturuma çıktı.

Yukarıdaki eleştirilere bakıp, programı beğenmediğim sanılmasın; aksine gıpta ettim. Türkiye’nin değişik yerlerinden insanları bir araya toplayıp, iki tam gün boyunca sağlam bir organizasyon yapmak, ustalık gerektiren bir iştir. Gökhan kardeşimin şahsında, emeği geçen tüm arkadaşlarıma gönülden teşekkürlerimi sunuyorum; çok güzel iş çıkardılar. Hizmetlerinin bereketlenerek devamını dilerim.

Dr. Ali Kuzudişli
30 Mart 2008

Duyurular  |  Makale ve Sohbetler  |  İletişim  |  Paylaşım