Ana Sayfa 4. SINIF 5. SINIF 6. SINIF 7. SINIF
8. SINIF 9. SINIF 10. SINIF 11. SINIF 12. SINIF
4-8 (Eski P.) 9-12 (Eski P.) İlahiyat TestBank Fıkralar
 
Site içi arama
 
 
Duyurular
Makale ve Sohbetler
İletişim
Paylaşım
  
 
Duyurular
 
  
 
Anket
 
   
 
Kullanıcı girişi
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
Hava Durumu
 
 
Ajanda
 
   
Makale ve Sohbetler
 
 
 

Tek Türkiye

18 Mart Çanakkale deniz savaşlarının 93.yıldönümünü milletçe kutladık.Çanakkale’de başlayan kutlamalar dalga dalga tüm yurda dağılarak, Çanakkale ruhunu bizlere tekrar yaşattı.
Ne mutlu bize, tarih yazan bir neslin ahfadıyız! Ne mutlu onlara, bu mübarek dava için şehit düşerek peygamberin müjdesine talip olanlara!
       
Çanakkale savaşlarının yıldönümü farklı etkinlik ve programlarla kutlandı demiştim. Ödemiş’te bir grup işadamı bir araya gelerek bu yıl farklı ama iddialı bir şehitler günü tertip etmeye karar vermişler. ÖGİAD ve MEYAD üyeleri bir araya gelerek Çanakkale zaferinin yıldönümünde doğulu ve batılı şehit ailelerini bir araya getirerek “Tek Türkiye, tek bayrak ve tek millet” mesajı vermek için aylar öncesinden çalışmaya başlamışlar. Alanında, belki Türkiye’de ilk olacak bir program hazırlamışlar.

18 mart akşamı sunulan bu program bize Çanakkale ruhunu tekrar yaşattı. Yaklaşık bin kişiye sunulan program gerçekten herkese parmak ısırttı. Onları ayakta alkışladık. İstenildiği zaman böyle programlar hazırlanıyormuş dedirttiler. Şehitlerimizin ruhuna fatihalar ve yasinler gönderildi. Gözyaşları sel oldu aktı. Bence bu program hedefine ulaştı.Verilmek istenen mesajlar verildi. Salonun bir tarafında Ödemişli şehit aileleri ve Kars’tan gelen şehit aileleri, diğer tarafta gönlü bu vatan için çarpan Ödemiş esnafı, sanayicisi, işadamları, öğretmenler, emniyet mensupları, öğrenciler, İlçe Kaymakam’ı başta olmak yerlerini almış protokol üyeleri, emekliler, memurlar, biz, hepimiz, tek yürek halinde, tek Türkiye fotoğrafı vardı. Ödemiş’in tarihine altın harflerle kazılan gece yıllarca zihinlerden silinmeyecektir. Daha iyisi tertip edilinceye kadar bu program hep konuşulacaktır.

Şehit ailelerinin kucaklaşması ve kaynaşması hedeflenen bu güzide programda asıl amaçlanan, hain terör örgütü ve onun yandaşlarına verilen birlik ve beraberlik mesajları idi. Başından sonuna kadar izleme şansını yakaladığım programla ilgili olarak, söylemek istediklerim bunlardan ibaret değil elbet. Verilmek istenen mesajı iyi okumak lazım. Bir örnek vatan evladı Kars Selim ilçesi şehit aileleri derneği başkanı Mehmet Doğan, yakasında 1991 yılında güney doğuda şehit düşen kardeşinin övünç madalyası ile haykırıyordu gecede. Biz hepimiz askeriz, asker milletiz. Bu ruh ve heyecan var oldukça hainler emellerine ulaşamayacaklardır. Dün Çanakkale’de idik. Orada koyun koyuna yatan şehitlerimiz tüm dünyaya ders veriyor. Gelsinler görsünler bu canlı tarih manzumesini. Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Arabı, bu vatan için şehit olmuşlar. Bize şehitlik ruhunun yüceliğini unutturmak isteyenler var. Asla unutmayacağız ve unutturmayacağız derken yine Kars’tan gelen şehit babası Hüseyin Alagöz, kısa ve öz olarak Kürt ve Türk kardeştir mesajını verdi. Sahneye davet edilen Karslı  şehit annemiz Asya Balk ile Ödemiş Birgili şehit annemiz Perihan Madan’ın birbirlerine sarılarak ağlamaları tüm salonu yasa boğdu. İşte bu özlenen fotoğraftı. Size helal olsun çocuklar bize bu güzel geceyi yaşattınız ya, Allah’ta size gönlünüzün muradını versin.

Bir Namaz amcamız vardı şehit babası. Oğlu uzman jandarma çavuş, Siirt ili Eruh Namaz dağında şehit olmuş. Programın sunucusu Fatih Sevinç anlatmıştı Namaz amcanın hikayesini. Doğu insanı o kadar civanmert ve dinlerine bağlılar ki, Namaz ismini hem ruhu hem de bedeni ile taşıyan Karslı bir şehit babamızdı o. Onun hikayesi bambaşka,çok duygulu, çok ilginç örnek bir hikaye. Bu hikaye gelecek nesillere anlatılmalı ve yazılmalı idi. Ben de bu tarihi görevi yerine getirmek için yazıyorum. Ne ilginçtir ki kadere bakın Namaz amcanın oğlu Tahsin, Eruh’ta Namaz dağında şehit düşüyor. Çok duygulandık, ama çok da gururlandık Namaz amcanın oğlu Tahsin’le. Hepsinin ayrı ayrı hikayeleri var. Yürek burkan hikayeler bunlar. Hani hep derdik ya ateş düştüğü yeri yakar. Dünkü şehitlere saygı programını izledikten sonra, ateş düştüğü yeri değil hepimizi yakması gerektiğini anladım. Şairin dediği gibi:

   ‘Bir zamanlar bizde millet hem nasıl milletmişiz,
    Gelmişiz dünyaya medeniyet nedir öğretmişiz.’
   
Biz, bir ve birlik olursak, şehitlerimize ve kutsal değerlerimize, tarihimize sahip çıkarsak, yerel yaşar global düşünebilirsek, doğu ile batının sentezini iyi yapabilirsek işte o zaman dünyaya tekrar medeniyet neymiş gösteririz. Buna kalpten inanıyoruz. Bu güzel programda görev alan tüm Ödemiş Genç işadamları derneği üyelerine ve Meltem yardımlaşma ve dayanışma derneği mensuplarına kalbi teşekkürlerimi iletiyorum.Sağlık ve esenlik dolu bir hafta geçirmenizi diliyorum.
 
                                                                                                 

                                                                                                         Mehmet KAMER
                                                                                                         80.yıl Efe İ.Ö.O.
                                                                                                         Dkab Öğretmeni
                                                                                                          Ödemiş 

Duyurular  |  Makale ve Sohbetler  |  İletişim  |  Paylaşım