Ana Sayfa 4. SINIF 5. SINIF 6. SINIF 7. SINIF
8. SINIF 9. SINIF 10. SINIF 11. SINIF 12. SINIF
4-8 (Eski P.) 9-12 (Eski P.) İlahiyat TestBank Fıkralar
 
Site içi arama
 
 
Duyurular
Makale ve Sohbetler
İletişim
Paylaşım
  
 
Duyurular
 
  
 
Anket
 
   
 
Kullanıcı girişi
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
Hava Durumu
 
 
Ajanda
 
   
Makale ve Sohbetler
 
 
 

Panel Nasıl Geçti?

Programlar yapılır, ardında tatlı bir yorgunluk ve hedeflerden birini daha aşmış olmanın verdiği mutluluk kalır. Bir mazereti nedeniyle panele katılamamış olan arkadaşlar “Panel nasıl geçti?” sorusunu yöneltiyorlar. Biz de “Panel iyiydi” diyoruz. Evet Panel gerçekten iyiydi…

9 Mart Pazar gününün sabahına kadar Ödemiş’teki arkadaşlarla irtibat halindeydik. Hazırlıklar eksiksiz görünüyordu. Sabah saat yediyi on geçe Ödemiş’e doğru yola çıktık. Bayanlı erkekli 30 kişiydik. Saat dokuzda Ödemiş’e vardık. Bizi Ödemiş Müftüsü Sayın Hasan Ersöz ve Ödemiş’teki Dinibil.com kurucu üyeleri arkadaşlarımız karşıladı. Sarılıp kucaklaştıktan sonra kahvaltıya geçtik.

Kahvaltı sırasında birbirini tanımayan arkadaşlar tanıştılar. Aynı dönemden, hatta aynı sınıftan olan fakat uzun süredir birbirini görememiş olan arkadaşlarımız vardı; onların heyecanı daha bir farklıydı.

Kahvaltıdan sonra, saat 10’da program başladı. Hazırlanan tebliğler ve sunular harikaydı; orijinal çalışmalar vardı; ilgiyle izlendi. Oturum başkanlarının tebliğler arasındaki değerlendirmeleri, giriş ve sonuçlardaki “bağlamaları” izlenmeye değerdi.

Öğle molasını ayrıca anlatmak lazım. Öğle arasında hep birlikte yemeğe geçtik. Bir taraftan leziz etli nohut ve pilavlarımızı yerken diğer taraftan dostluklarımızı ilerlettik. Ödemiş’te o gün hava çok güzeldi; yemeğin peşi sıra beş dakikalığına biraz açılıp bir kahvenin önüne atılmış masalarda orta kahvelerimizi içtik. Öğle namazının ardından herkes tekrar konferans salonuna döndü.

Saat 15:30 civarında panel bitti. Paneli organize eden arkadaşlar, oturuma katılan konuşmacılara ve başkanlara, günün anısına hazırlanmış çini tabaklar ve plaketler sundular. Adresler alındı; verildi…

“-Ödemiş’e kadar gelmişken, her tarafı kültürel değer taşıyan mekanları gezdirmeden uğurlamak olmaz” demiş, arkadaşlarımız; bizi Birgi’yi ve çevresindeki konakları, tarihi camileri gezdirdiler. Birgi Kazımpaşa İÖO. Müdürü Sayın Mehmet Arif Bilgi, güzide mekanlar hakkında değerli bilgiler verdi; okul olarak yaptıkları güzel çalışmalardan söz etti.

Gün batımı geçmişti. Bir kır kahvesinde, serin havada sıcak çaylarımızla birlikte dostlar arasında bulunmanın huzurunu da yudumladık. Gelecek mutlaka daha güzel olacak...! Hepimiz bu inançta birleşiyorduk. Akşam namazlarını kılıp yaratıcımıza şükrettik.

Artık dönüş zamanı gelmişti. Dostlarımıza veda edip ayrıldık. Dönüş yolunda herkesin birbirine anlatacağı çok şey vardı ama bir konu herkesin dilindeydi: Rüştü Hoca’nın anlattığı berber hikayesi…! Bu olayı Hoca, tebliğinin arasına sıkıştırdı; ben de yazımın sonuna aldım. Rüştü Hoca, bir başka hocanın dilinden şöyle anlattı:

“–Bir gün yeni açılan bir berbere gitmiştim. Dükkan yeni; havlular, önlükler… her şey yeni… Ee… ben de yeni müşteriyim… Berberde bir ilgi, bir alaka… sormayın…! Oradan buradan konuşurken bana:

“–Hoca, senin tepe bayaa açılmış…” demesin mi…! Derhal önlüğü çıkardım. Ayağa kalktım;
“–Borcum ne kadar?” dedim. Berber yalvar yakar oldu ama ben tezgaha bir beşlik bırakıp orayı terk ettim.

Neyse, aradan zaman geçti… Biz başka bir zamanda, başka bir yerde, yine bir berber koltuğundayız. Usta saç tıraşımı yapıyor, çırak da hizmet ediyor. Daha önce yaşadığım berber macerasını anlattım. Dikkatle dinlediler. Hikayenin sonunda berber, çırağına:

“–Bak, kulağını iyi aç; bu tecrübeler altından kıymetli…” gibisinden laflar etti. Çırak da başını salladı; “haklısın valla usta” diye yalakalandı.

Derken laf lafı açtı; sohbet koyulaştı… Lafın bir yerinde berber:

“– Yahu Hoca! Sen küçükken çok mu düştün? Kafan dikiş izleriyle dolu…” demez mi…! Elim gayri ihtiyari önlüğün yakasına gitti; tuttuğum gibi çıkarıp kenara attım. Tezgahın üzerine bir beşlik bırakıp oradan ayrıldım.

Duyurular  |  Makale ve Sohbetler  |  İletişim  |  Paylaşım