Ana Sayfa 4. SINIF 5. SINIF 6. SINIF 7. SINIF
8. SINIF 9. SINIF 10. SINIF 11. SINIF 12. SINIF
4-8 (Eski P.) 9-12 (Eski P.) İlahiyat TestBank Fıkralar
 
Site içi arama
 
 
Duyurular
Makale ve Sohbetler
İletişim
Paylaşım
  
 
Duyurular
 
  
 
Anket
 
   
 
Kullanıcı girişi
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
Hava Durumu
 
 
Ajanda
 
   
Makale ve Sohbetler
 
 
 

Öğretmenlerin Paneli

“Din Eğitimi ve Öğretiminde yeni Açılımlar” konulu panel 09 Mart 2008 Pazar günü Ödemiş Diyanet Sitesi konferans salonunda yapılıyor. Ödemişte bu tarzda ilk örnek olacak  panel, bu işe sevdalı arkadaşların  çalışmalarının bir ürünüdür. Gerek proje aşamasında gerekse planlama aşamasında katkı ve desteklerini esirgemeyen öğretmen arkadaşlara ve Ödemiş Müftüsü Hasan Ersöz’e panel programında görev alan bir kardeşiniz olarak teşekkür etmek istiyorum.

DKAB (Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) dersi ile ilgili olarak Danıştay’ın verdiği kararın tartışmalarının devam ettiği günlerde  böyle bir panelin yapılacak olması, düzenlenen bu paneli daha önemli hale getirmiştir.

DKAB dersi 1982 Anayasasında zorunlu ders olarak yasaya konulmuştur. Danıştay’ın verdiği kararla ilgili olarak, Milli Eğitim Bakanı başta olmak üzere konunun tarafları kendi zaviyelerinden farklı açıklamalar yaptılar. Danıştay’ın verdiği kararın bir bağlayıcılığının olmadığını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, kararın eski ilköğretim yönetmeliği baz alınarak verildiğini ifade etti. Çelik, ayrıca geçen yıl yönetmeliği değiştirdiklerini ve yenisini yayınladıklarını söyledi. Bu itibarla Danıştayın kararı eski yönetmelik için belki geçerli olabilirdi. Ama yeni yönetmeliği bağlamaz yönünde açıklamada bulundu. Konu yıllardan beri tartışılıyor. Din dersi zorunlu olsun mu, olmasın mı? Zaten ülkemizde gayri müslim öğrencilere dindersi zorunlu değil. Alevi toplumunun bir kısmı çocuklarına din dersi aldırmak istemiyorlarsa inanç özgürlüğü çerçevesinde bu talepleri değerlendirilebilir. Ben Malatya’da öğretmenlik yaptım. Orada yaşayan Alevi kardeşlerimizin böyle sorunları yoktu. Hatta benim en çok teşriki mesaide bulunduğum öğretmen ve öğrenci kitlesi  alevi olmalarına rağmen onların, ne yüce dinimiz İslam’la ne de DKAB öğretmenleriyle bir sorunları yoktu. Bu tartışmaların yapay olduğunu düşünüyorum.

   Türkiye Diyanet Vakfı Ödemiş Şubesi ile Dinibil internet sitesinin ortaklaşa düzenlediği panel İzmir’de, alanında yapılan ikinci panel. İlki 2007 Şubat ayında İzmir Özel Fatih Koleji konferans salonunda gerçekleştirilmişti.

Geçen yıl yayınlanan İzmir ilinde pilot okullarda uygulanan yeni yönetmelik bu öğretim yılından itibaren tüm yurtta uygulamaya konuldu. Yönetmeliğin uygulanmasıyla ilgili ilden gelen müfettişler tüm öğretmenlere ortak seminerler verdi. Bu seminerlerde genel konular ifade edildiği için  tek tek branşlar seviyesinde uygulamalı ders anlatımı yapılamadı. Konu ile ilgili olarak Türkiye genelinde geçen yıldan bu yana başlatılan  Çağdaş yöntemlerden faydalanmak ve teknoloji kullanımını derslerde yaygınlaştırmak adına  yapılan sempozyum, toplantı ve panellerin bir benzerini de Ödemişte yapmak üzere yola çıktık.

Geçen yıl zümre öğretmenler toplantısında aldığımız bu karar, bir yıllık planlama ve projelendirme aşamasından sonra olgunlaşarak panel  yapılması aşamasına geldi. Davetiyelerin dağıtıldığı program, Pazar günü Müftülük sitesinde yapılacak. Bu panel, ilçede görevli tüm din dersi öğretmenleri ile çevre ilçelerden gelecek din dersi branş öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleştirilecektir. Panele ayrıca Diyanet mensubu ilahiyat mezunları da iştirak edeceklerdir. Ödemiş’ten üç, İzmirden dört DKAB öğretmeninin konuşmacı olarak katılacağı panele Dokuz Eylül Ü. İlahiyat Fakültesi’nden iki Doçent, oturum başkanı  ve konunun uzmanı olarak toplantıya destek vereceklerdir.

Panelin milletimizin ortak değerlerline, sosyal barışa ve Türk Milli Eğitimine
katkıda bulunmasını temenni ediyorum. Panel programına destek ve katkılarını esirgemeyen Ödemiş Müftüsü Sayın Hasan Ersöz ve müftülük çalışanlarına , İzmir dinibil.com ekibine samimi gayret ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu örnek çalışmaların memleketimizin birlik ve beraberliğine hizmet etmesini ve sayılarının artmasını temenni ediyorum. Bu hasbi ve kalbi düşüncelerle, panelin hayırlı olmasını diliyor, sağlık ve esenlikler diliyorum.

  Mehmet Kamer
05 Mart 2008 Ödemiş

Duyurular  |  Makale ve Sohbetler  |  İletişim  |  Paylaşım