Ana Sayfa 4. SINIF 5. SINIF 6. SINIF 7. SINIF
8. SINIF 9. SINIF 10. SINIF 11. SINIF 12. SINIF
4-8 (Eski P.) 9-12 (Eski P.) İlahiyat TestBank Fıkralar
 
Site içi arama
 
 
Duyurular
Makale ve Sohbetler
İletişim
Paylaşım
  
 
Duyurular
 
  
 
Anket
 
   
 
Kullanıcı girişi
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
Hava Durumu
 
 
Ajanda
 
   
Makale ve Sohbetler
 
 
 

Mevlana Celaleddin Rumi

MEVLANA CELALEDİNİ RUMİ
Büyük Mutasavvıf,şair,bilgin ve düşünür Hz.Mevlana’nın 734.vuslat yıldönümü ile,  Mevlana Celaleddini Rumi’nin 800.doğum yılı Uluslararası Anma Törenleri 1-17 Aralık 2007 tarihleri arasında Konya’da kutlanıyor.

"Şu toprağa sevgiden başka,
 Aşktan başka hiçbir tohum ekmeyiz;
 Ş u toprağa, şu tertemiz tarlaya,
Başka bir tohum ekmeyiz biz!"

Mevlana deniz feneri gibidir.Onun ışığı bugün, bütün insanlık alemini aydınlatmaktadır.
Mevlana bugün insanlık tarihine mal olmuş bir düşünürdür.Onun düşünceleri ve mistik felsefesi,batıda farklı etkinlik,sempozyum ve panellerle yaşatılmaktadır.Birçok batılı aydın Mevlana’nın düşüncelerinden etkilenmiş ve bu iklimin dervişi olmuşlardır. Hollanda, Belçika, İngiltere ve ABD başta olmak üzere batı ülkelerinde Mevlana’yı tanıtan dernekler, üniversitelerde “Mevlana Araştırma Kürsüleri” kurulmuştur. Bugün bizim üniversitelerimizde Mevlana Araştırmaları Kürsülerinin kurulmamış olması Mevlana’ya verdiğimiz değeri göstermesi bakımından çok manidardır. (*)

Sevgili okurlarım, bugün sizleri Mevlana ikliminde bir gezintiye çıkarmak istiyorum. Bizim kültürümüzde birçok yıldızlar (abide şahsiyetler) vardır. Mevlana kültür dünyamızın ve medeniyetimizin güneşidir. O öyle bir güneş ki 800 yıldan beri ,vicdanlarımızda makes buluyor, kalplerimizi ısıtmaya devam ediyor. Şemsi Tebrizi Mevlana’nın hocasıdır. Mevlana Şems’den öyle etkilenmiştir ki, bu rabıtaya örnek olabilecek bir deyim, anlatılmış durmuş asırlardan beri Mevlana’nın memleketinde. “Mevlana bir ömür boyu dervişhanenin ocağına odunlar dizmiş durmuş, fakat ne yazık ki bu odunları yakacak ateş bulamamış. Ta ki, Şemsi Tebrizi ile tanışıncaya kadar .Mevlana’nın gönül ocağının ateşini yakan Şems olmuş.

“Ey selvi nasıl yükseliyorsun göklere,
Bize de öğret de, biz de yükselelim göklere.”

diyen Mevlana, çağdaşı birçok hak dostu ile tanışmış ve onlardan feyz almıştır. Kim kime hoca olmuş, kim kime talebe olmuş önemi yoktur bunların. Onlar birbirlerine ayna olmuş şahsiyetlerdir.

“İnci, mercan nedir, bir sevgiye ve bir sevgiliye adanmadıktan sonra”.

Mevlana düşüncesinde aşk, Allah aşkıdır. Zenginlik onun yolunda harcanmak içindir. Allah yolunda harcanmayan inci ve mercanı istemem diyor Mevlana. İslam kültüründe de ilmi, Allah(c.c.) isteyene, zenginliği ise istediğine verir. Bu imtihan için söylenmiş bir sözdür.
Mevlana’nın Mesnevisi 52 bin mısra ve 26 bin beyitten oluşmaktadır. Mesnevi İslam aleminin en büyük şaheserlerinden biridir. Bu büyüklükte başka bir eser yazılmamıştır. Mesnevi insanlarla ilgili hiçbir yargıyı içermemektedir. İşte bu konu Mevlana’nın bir eğitim metodudur. İnsanların kötü yanlarının sevgiyle yansıtılabilmesi, nefret ettirmeden sevgi diliyle hitap etmesi, içimizdeki aleme yabancılaşmadan bizi biz kılan unsurlar taşır Mesnevi. Bu manada Mesnevi hem mürşidi kamil, hem de yol gösterici bir eserdir. Mevlana insanlara sevgi ve aşk mesajı vermiştir. Çünkü dünya durdukça insanlar aşk ve sevgiye ihtiyaç duyacaklardır.

Mevlana 1207 tarihinde Afganistan’ın Belh şehrinde doğmuştur. Küçük yaşlarda ailesiyle birlikte Moğol istilasından kaçarak önce Karaman’a sonra Alaaddin Keykubat’ın daveti üzerine Konya’ya yerleşmişlerdir. Bundan dolayıdır ki Afganistan halkı Mevlana’nın eserlerine Kuran-ı Kerim kadar aşinadır. Hatta halk Mesnevi’ye Farsça Kur’an bile demektedir. Afganistan köylerinde, bugün bile mesnevi, toplantılarda okunur, halk onu Kur’an dinler gibi dinler. Mesnevi’nin Kur’an’ın tercümesi olarak bilinmesi yaygındır. Mevlana Afganistan’da çok sevilmektedir. Verdiğimiz örnekler bu kanaati doğrular niteliktedir.

Bugünkü yazımızı Mevlana’nın mesnevinden bir şiirle bitirmek istiyorum.
             
"Ey güzellik güneşi bir an sıyrıl güneşten kurtul, o güzelliği görmek istiyorum.
Ey aşk esintisinden kopan tatlı esinti, aşkınla serinlemek istiyorum.
Bütün güzellikler iğretidir, emanettir,
O yüzden ben gerçek güzelliği istiyorum."

Gelecek hafta Mevlana ile ilgili yazmaya devam edeceğiz inşallah. Esenlikle ve sağlıcakla kalın, selam ve dua ile hoşça kalın.

Mehmet Kamer

05.12.2007 Ödemiş    

(*)Bizim üniversitelerimizde,henüz bir ‘’Mevlana Araştırmaları Kürsüsü’’kurulmadığını biliyorum.Eğer bu tespit yanlış ise, okurlarım beni aydınlatırlarsa sevinirim ve haftaya bu bilgi notunu düzeltirim.(M.K.)                                                                                                                

Duyurular  |  Makale ve Sohbetler  |  İletişim  |  Paylaşım