Ana Sayfa 4. SINIF 5. SINIF 6. SINIF 7. SINIF
8. SINIF 9. SINIF 10. SINIF 11. SINIF 12. SINIF
4-8 (Eski P.) 9-12 (Eski P.) İlahiyat TestBank Fıkralar
 
Site içi arama
 
 
Duyurular
Makale ve Sohbetler
İletişim
Paylaşım
  
 
Duyurular
 
  
 
Anket
 
   
 
Kullanıcı girişi
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
Hava Durumu
 
 
Ajanda
 
   
Makale ve Sohbetler
 
 
 

24 Kasım Öğretmenler Günü

Her yıl öğretmenler günü dolayısıyla farklı etkinlikler ve kutlamalar düzenlenir.Hatta öğretmenler korosu adı altında öğretmenlerimize günün anlamına uygun temsiller verdirildiği bile olmuştur.Her şeyin öğretmenlerden beklendiği günümüz Türkiye’sinde öğretmenin işi hayli zor.Ben, yılda bir gün yapılan kutlamalara pek anlam veremiyorum.Değerli olan şey bizim örnek aldığımız hatta bize yön veren ve geleceğimizi hazırlayan  şeyse onun yılda bir kez kutlanması ,öğretmenlerimize haksızlık olur diye düşünüyorum.Bu konuda felsefe yaparak canınızı sıkmak niyetinde değilim.Biraz eğitimden bahsedelim.
             20 Kasım salı günü okullarımızdan izinli görevli olarak, Belediye Düğün Salonu’na Kişisel Eğitim Uzmanı Ziya Baran’ı dinlemeye gittik.Bir günlük ders maratonunun ardından aldığımız eğitim semineri oldukça yararlı ve eğlendirici idi.Hafıza kontrolü,hızlı okuma ve fotoğrafik hafıza yöntemleri konusunda farklı ama yeni bilgiler edindik.Bu seminerin istekli öğretmenlere Hizmetiçi eğitim semineri kapsamında 5gün devam etmesi ve

 seminerin bitiminde sertifika verilecek olması ,sanırım bu yıl öğretmenlere verilen en güzel öğretmenler günü hediyesi oldu. Bu değerli çalışmalarından dolayı Ödemiş Milli Eğitim Müdürü Cevdet Ünlü hocama  öğretmenler adına teşekkür ediyorum.
              Biliyorsunuz bu yıl Mevlana’nın 800.doğum yılı, ülkemizde ve dünyada birçok etkinliklerle kutlanıyor.Bizde Mevlana yılı münasebetiyle bu etkinliklerde bir harcımız olsun düşüncesiyle Mevlana’nın öğretmen ve öğrenciye bakışını arz etmeye çalışacağım.
              Mevlananın düşüncesinde iki tür olumsuz sevgi vardır biri ahmağın sevgisi diğeri de makam sevgisi.Mevlana seven ile sevilen ilişkisini ele alırken,bu ilişkinin ilk önce Allah ile kul arasında,sonra karı koca arasında,daha sonra da öğretmen öğrenci arasında olduğunu belirtir.Mevlana’nın eğitim anlayışında sevgi merkezde yer alır.Bu da öğretmen-öğrenci arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin doğurduğu birlik ve ahengi gösterir.Kainattaki bütün varlıkların ve gerçek anlamda insanların birbirini sevmesi ilahi kaderden kaynaklanmaktadır.Yani yaratılıştan Allah aleme böyle bir düzen vermiştir.
              Gök yeryüzüne,yeryüzü gökyüzüne aşıktır.Birbirine ters düşmüş gibi görünürler fakat birbirine aşıktırlar.Gökyüzü yeryüzüne ne verirse yeryüzü onu besleyip büyütür. Isı isteyince gönderir, su isteyince yağdırır. Gökyüzü,eşi olan yeryüzünü beslemek için her çareye başvurur.Yeryüzü gökten gelen nimet ve rızıkla çocuklarını besleyip büyütür. İşte bu iki güzel yani yer ile gök birbirini seven iki aşık gibi olmasaydı dünyamız bukadar güzel ve çekici olur muydu? Yeryüzü olmasaydı bülbül,güle nasıl aşık olurdu?Gökyüzünün suyu olmasaydı,yeryüzü nasıl çocuklarını nasıl emzirirdi? Kainatın her parçası diğerine düşkündür.Her parçanın birleşmesi ile yeni bir şeyler meydana gelir.İşte tabiatta cereyan eden bu düzen,eğitim ve öğretimin en önemli parçaları olan öğretmen-öğrenci arasında da söz konusudur.Öğretmen gökyüzü gibidir.Öğrencisine güneş gibi ışık verir,onu ısıtır ve nuruyla nurlandırır.Davranış ve anlayış kanallarıyla onun gönlüne ve zihnine rahmet (bilgi)akıtır.Bir taraftan ısı,bir taraftan su ile beslediği öğrencisinin zihin ve kalbinde bereketli ürün ve binbir kokulu çiçekler açar.Bu anlamda öğrenci doğurgan olan yeryüzüne benzer.
              Öğrenciler olmasaydı kültür mirasımızı çağlar ötesine kim taşırdı?Öğretmen olmasaydı,öğrenci su ve ışığını kimden alacaktı?İşte insanlığın bugüne kadar getirdiği ve daha ileriye götüreceği bu büyük kültür mirası,öğretmen ve öğrencinin arasındaki sevgi ve muhabbete bağlıdır.Onlar ışık saçan iki ayrı kandil gibidir.Ayrı bedene sahip olmalarına rağmen,ışıkları ile kucaklaşmakta,saçtıkları ışıkla aynileşmektedirler.Öğrencinin gönül ve zihniyle, öğretmenin bilgi ve sevgisi birleşince insanı yücelten,Allah’a götüren ve onu zenginleştiren bir şeyler doğar.Böylece Mevlana’nın eğitimi hedefine ulaşmış olur.
               Bu vesileyle değerli öğretmenlerin öğretmenler gününü tebrik eder,eğitim hayatlarında başarılar dilerim.Sağlık ve esenlikle kalın.
Mehmet Kamer, Ödemiş, 23 Kasım 2007

Duyurular  |  Makale ve Sohbetler  |  İletişim  |  Paylaşım